Artykuł sponsorowany

Produkcja chwytaków do balotów i drzewa

Produkcja chwytaków do balotów i drzewa

Chwytaki do bel (balotów, sianokiszonki) i drewna to sprzęt, który różni się znacznie od siebie. Bele z sianokiszonką zabezpieczone folią są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia, chwytak powinien precyzyjnie i wystarczająco delikatnie przenosić ładunek z jednego miejsca na drugie. Chwytaki do drewna z kolei muszą spełniać standardy bezpieczeństwa przy sortowaniu, ładunku czy rozładunku tego ciężkiego surowca, a dodatkowo musi być odporny na uszkodzenia.

Charakterystyka chwytaków do balotów

Chwytaki do bel muszą być dostosowane do wielkości i wagi balotów z sianokiszonką, które będą transportowane. Waga balotów będzie się wahać od 400 do nawet 700 kg w zależności od metody prasowania, materiału i wilgotności zielonki. Nowoczesne chwytaki do bel, np. takie jak oferuje polski producent sprzętu rolniczego Kołaszewski, mają udźwig do 1000 kg. Nie trzeba więc mieć większej liczby sprzętów uzależnionej od wagi beli.

Współczesne chwytaki produkowane są z grubościennych rur. Ramiona wszystkich modeli chwytaków od Kołaszewskiego mają dla przykładu 3mm ścianki. Ich rozpiętość pozwala na chwytanie bel o średnicy od 0,9 do 1,8 m. Chwytaki dostępne są w wersji jedno lub dwu-siłownikowej. Do transportu mniejszych bel skonstruowano chwytak SMART, który pozwala na chwytanie tych o średnicy do 1,6m. Ten wariant jest lżejszy od pozostałych. Dostępne są też specjalne modele do bel prostokątnych o średnicy od 0,8 do 2,1m.

W Polsce mamy wielu dobrych producentów sprzętu rolniczego, co gwarantuje swobodny dostęp do szerokiej oferty chwytaków dopasowanych do potrzeb polskiego rolnictwa.

Charakterystyka chwytaków do drewna

Służą one do segregowania, ładunku i rozładunku drewna różnych rozmiarów. Będą one więc musiały udźwignąć ciężkie i długie pnie, jak i zebrać drobnicę leśną. Chwytaki do drewna są przystosowane do tego, aby zbierać kłody bezpośrednio z podłoża, nie ma więc potrzeby dodatkowego używania łańcuchów i podnośników.

Chwytaki do balotów i drewna różnią się zasadniczo tym, że te pierwsze służą do transportu ciężkiego, ale jednocześnie wrażliwego ładunku, natomiast drugie do udźwigu kłód, który musi odbywać się bezpiecznie. Taką pracę zapewniają siłowniki hydrauliczne oraz konstrukcja z grubej stali dobrej jakości.

Dobre chwytaki do drewna przystosowane są konstrukcyjnie do pracy w trudnych warunkach. Chwytaki powstające w parku maszynowym w Bytowie – u jednego z najnowocześniejszych producentów m.in. sprzętu techniki leśnej – są wykonane z wysokiej jakości stali. Konstrukcja jest pokrywana specjalną powłoką lakierniczą, która jest odporna na mechaniczne uszkodzenia, zwłaszcza odpryski i zarysowania, które mogłyby później skutkować rdzą i zniszczeniem sprzętu.

Specyfikacja przykładowych modeli chwytaków produkowanych przez polskiego producenta Kołaszewskiego pozwala zaopatrzyć się w sprzęt do udźwigu drewna o różnej średnicy. W ofercie znajdują się chwytaki jednoramienne z jednym siłownikiem hydraulicznym i dwuramiennym z dwoma siłownikami. Dostępny jest też model wzmacniany dwuramienny z widłami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz