Artykuł sponsorowany

Proces galwanizacji i jego zastosowanie

Proces galwanizacji i jego zastosowanie

O galwanizacji z pewnością słyszała większość z nas, ale proces ten, stosowany także do produkcji naczyń kuchennych, nie jest na tyle dobrze znany, aby przeciętny użytkownik był w stanie opisać jego przebieg. Również zastosowanie galwanizacji jest szersze i nie ogranicza się jedynie do techniki.

Galwanizacja w definicji

Gdyby zajrzeć do encyklopedii lub Internetu w dowolnej definicji opisującej galwanizację znajdziemy informację, że jest to proces polegający na pokrywaniu powierzchni materiału zwartą powłoką uzyskiwaną pod wpływem przepuszczanego przez nią prądu. O galwanizacji zazwyczaj myślimy w kontekście różnych artykułów wyposażenia wnętrz, przedmiotów domowego użytku, a także elementów maszyn i urządzeń. W rzeczywistości ma ona znacznie szerszy zasięg, bowiem jest również stosowana w medycynie i fizykoterapii, jako proces zmieniający pobudliwość układu nerwowo-mięśniowego. W ujęciu technicznym galwanizacja przypomina nieco malowanie proszkowe, ale nie za pomocą lakierów, lecz z udziałem innych metali o bardzo specyficznych właściwościach, mających na celu przystosowanie galwanizowanego przedmiotu do przypisywanych mu funkcji lub też ochronę jego powierzchni. Zależnie od rodzaju wykonanej powłoki mówi się wówczas o niklowaniu, cynkowaniu, złoceniu lub srebrzeniu.

Galwanizowanie techniczne

Proces galwanizowania technicznego jest szeroko wykorzystywany w przemyśle i rzemiośle. Celem tego procesu jest uzyskanie jednolitej, zwartej i trwałej powłoki na opracowywanym materiale, a taki efekt osiąga się przy wykorzystaniu zjawiska elektrochemicznego zachodzącego w specjalnej kąpieli galwanicznej. W wannie umieszczany jest przedmiot poddawany galwanizacji, który jednocześnie pełni rolę katody. Dodawana do kąpieli anoda wykonana jest z materiału, który ma utworzyć warstwę zewnętrzną. Pod wpływem przepuszczanego przez płyn prądu powierzchnia anody ulega rozpuszczeniu, a cząsteczki metalu równomierną warstwą pokrywają przedmiot poddawany galwanizacji. W przeciwieństwie do innych metod wykończenia powierzchni, jak malowanie czy lakierowanie, galwanizacja ma znacznie więcej zalet. Tworzona warstwa pozostaje idealnie równa, a cząsteczki wnikają w każdy zakamarek, dzięki czemu pokryte są wnętrza otworów, nierówności powierzchni i inne tego typu miejsca.

Zastosowanie galwanizacji

Galwanizacja techniczna ma bardzo szerokie zastosowanie i jest uzależniona od tego, w jakim celu i z jakiego materiału wykonuje się pokrycie. W takiej pracy specjalizuje się między innymi firma Znicro Sp.j. Jedną z bardziej znanych odmian jest chromowanie lub chromoniklowanie, stosowane w dziesiątkach elementów konstrukcyjnych przedmiotów i urządzeń, jakimi posługujemy się każdego dnia w domu lub pracy. Chromowane są elementy mebli, uchwyty AGD, klamki u drzwi, felgi samochodowe, narzędzia warsztatowe, zlewozmywaki i dziesiątki innych przedmiotów, zyskujących tym samym zarówno estetyczny wygląd, jak i ochronę antykorozyjną. Miedziowaniu poddaje się przedmioty, od których wymagane jest dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne. Do zdobienia używane jest srebro i złoto, stosowane też w elektronice i elektrotechnice do tworzenia czułych styków elektrycznych. Branżami będącymi dużymi odbiorcami takich przedmiotów są motoryzacja, elektronika i elektrotechnika, telekomunikacja, producenci oświetlenia i AGD.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz