Artykuł sponsorowany

Posadzka z żywicy epoksydowej - cechy, wady i zalety

Posadzka z żywicy epoksydowej - cechy, wady i zalety

Posadzka z żywicy to rozwiązanie znane już od dłuższego czasu w budownictwie. Do tej pory było jednak stosowane głównie w halach produkcyjnych. Coraz częściej takie posadzki spotyka się  w mieszkaniach i domach. Jakie są ich główne cechy, wady i zalety?

Główne cechy posadzki z żywicy

Firmy budowlane specjalizujące się w halach już dawno doceniły posadzki z żywicy. Jakiś czas temu zauważyli je też projektanci wnętrz. Cechują się one przede wszystkim bardzo wysokim połyskiem. Może to być interesujące wykończenie wnętrza o konserwatywnym czy industrialnym charakterze. Łatwo ją utrzymać w czystości i nie matowieje po sprzątaniu. Posadzka z żywicy nie posiada łączeń i fug. Nie gromadzi się w nich brud ani piasek, nie przecieka też przez nie woda.

Jako że posadzka z żywicy nie gromadzi kurzu i brudu, świetnie nadaje się do domu, w którym mieszkają alergicy. Bez kurzu nie ma też roztoczy. Nie trzeba jej czyścić specjalnymi środkami chemicznymi - wystarczą łagodne i organiczne - polecana jest dla osób, które nie mogą mieć styczności z chemią gospodarczą.

Przezroczystą żywicę można wylać na starą drewnianą posadzkę. Stworzy to niesamowity efekt zatopionego drewna. Ciekawym rozwiązaniem będzie też umieszczenie pod żywicą obrazów lub grafik 3D zrobionych tak, aby dawały efekt piasku lub wody.

Wreszcie - posadzka z żywicy nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jest to bardzo istotny aspekt nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Posadzka z żywicy epoksydowej - zalety

Żywica epoksydowa to syntetyczny materiał polimerowy. Składa się z płynnej żywicy-bazy i utwardzacza. Proces jej wiązania zachodzi w momencie wymieszania tych dwóch składników.

Posadzka z żywicy epoksydowej ma kilka ważnych cech - przede wszystkim jest antypoślizgowa. To bardzo ważne, zarówno w przestrzeniach, gdzie przemieszcza się dużo osób, jak i na przykład w mieszkaniach z małymi dziećmi. Jest bardzo wytrzymała - nie straszne jej obciążenie meblami domowymi i inne codzienne czynności. Nie zetrze się przez przesuwanie krzesła, chodzenie w obcasach czy jeżdżenie zabawkowymi autem. Jest też bardzo energooszczędna i świetnie izoluje ciepło, jednocześnie nie nagrzewając się.

Posadzka z żywicy epoksydowej - wady

Posadzka z żywicy może się odbarwiać pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Aby utrzymać efekt wysokiego połysku, musi zostać dodatkowo polakierowana. To jednak jej jedyne wady, nad którymi góruje ogrom zalet.

Jak położyć posadzkę z żywicy?

Posadzkę z żywicy można położyć na goły beton - da to bardzo ciekawy, nowoczesny efekt. Można też wylać ją na istniejące już deski. Podłoże betonowe musi być jednorodne, bez ubytków i rys. Musi mieć też odpowiednią wilgotność. Do położenia posadzki z żywicy epoksydowej weźmy doświadczonych fachowców, takich jak DKM-Polska, aby mieć pewność, że osiągniemy oczekiwany efekt. A gdy posadzka nam się znudzi, możemy położyć na niej panele albo wykładzinę - przy okazji będzie też izolowała i trzymała ciepło.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz