Artykuł sponsorowany

Pompy ciepła jako podstawa systemu grzewczego w domu

Pompy ciepła jako podstawa systemu grzewczego w domu

Centralne ogrzewanie to niezbędny element każdego budynku. Tradycyjne systemy tego typu opierają się na dostawach ciepła z sieci miejskiej, a w warunkach podmiejskich – na własnych kotłowniach. Ogrzewanie wody użytkowej lub domu za pomocą tradycyjnych paliw jest kosztowne, dlatego wciąż poszukuje się alternatywnych, tańszych rozwiązań. Zaliczają się do nich pompy ciepła.

Moda na alternatywne źródła energii

Od kilkudziesięciu lat poszukuje się oszczędności w niemal każdej sferze gospodarki związanej ze środowiskiem naturalnym. Potrzeba oszczędzania energii szczególnie intensywnie zaznacza się w budownictwie. Wykorzystuje się w nim technologie, które do minimum ograniczają straty energetyczne. Efektem takich działań jest ochrona zasobów i środowiska naturalnego, ale też niższe koszty eksploatacji budynków.

Ważnym krokiem w kierunku takich zmian jest stosowanie tańszych, ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim koszty ogrzewania domu są niższe, a przyroda pozostaje nienaruszona. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie rozwija się też nowa branża. Firmy takie jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Rogres Roger Sassak oferują klientom instalacje grzewcze oparte na kolektorach słonecznych czy pompach ciepła. Zarówno jedne, jak i drugie są nowoczesną inwestycją, która zyskuje powszechne uznanie. Szczególną popularnością cieszą się pompy ciepła.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii termicznej zawartej w naturalnych zasobach zewnętrznych. Ponieważ ciepło to może być czerpane z ziemi, wody lub powietrza, urządzenia dzieli się również na trzy typy:

  • gruntowe,
  • wodne,
  • powietrzne.

Zasada ich działania jest podobna, chociaż różnią się nieco konstrukcją. Przykładowo pompy gruntowe wyposażone są w rurę umieszczoną na dużej głębokości lub też w system rurek tuż pod powierzchnią ziemi. Pompy wodne z kolei wymagają dwóch rur, którymi przepompowuje się wodę w górę, do wymiennika ciepła i z powrotem do zbiornika. Istota działania tych urządzeń sprowadza się do zasady, że wszystko, co ma temperaturę powyżej zera absolutnego, zawiera w sobie energię. Można ją zatem odzyskać i wykorzystać do celów grzewczych lub gospodarczych.

Efektywność centralnego ogrzewania z pompą ciepła

Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie sceptycy, jest to o efektywność takiego systemu grzewczego. Trudno sobie wyobrazić, że ziemia w grudniu lub styczniu ma w sobie tyle ciepła, że wystarczy go do zapewnienia komfortu termicznego mieszkańców. Warto wiedzieć, że:

  • koszt inwestycji w pompę ciepłą znacznie przewyższa koszty tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania,
  • pompy gruntowe, które są bardziej efektywne i tańsze w eksploatacji, kosztują dwukrotnie więcej niż pompy powietrzne,
  • najkorzystniejsze jest porównanie kosztów eksploatacji pompy gruntowej z kotłem na gaz płynny i olej opałowy, bowiem taka inwestycja zwraca się po 6-8 latach,
  • ogrzewanie pompą ciepła jest całkowicie bezobsługowe i zapewnia stałą temperaturę nawet pod nieobecność lokatorów,
  • ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga przeglądów technicznych kominów, zakupu paliwa oraz miejsca na jego składowanie,
  • system grzewczy z pompą ciepła jest w pełni ekologiczny i bezpieczny.

Poza tym eksploatacja prawie zawsze kosztuje tyle samo, niezależnie od wahań ceny paliw. Niewielkie zużycie energii elektrycznej nie wpływa znacząco na domowy budżet, nawet przy okresowych podwyżkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz