Artykuł sponsorowany

Polski rynek handlu zbożem

Polski rynek handlu zbożem

Zboża stanowią bardzo ważny element funkcjonowania polskich gospodarstw rolnych, które dzięki ich uprawie, mogą wyróżnić się wysokim wskaźnikiem rozwojowym. To zaś wpływa na ekonomię krajową, która wciąż w dużej mierze opiera się na rolnictwie. Obrót zbożem jest zaś proces złożonym, który angażuje kilka różnych podmiotów. Pierwszym ogniwem w tymże łańcuchu logistyczno-produkcyjnym są uprawcy, kolejnym zaś skupy zboża, które w późniejszym czasie dystrybuują surowce do mieszalni pasz, czy też młynów!

Statystyki obrotu zbożem

W całym łańcuchu obrotu zbożem liczą się zarówno podmioty, które zajmują się ich produkcją, magazynowaniem, a także dalszą dystrybucją. Warto wiedzieć, że pola uprawne zbóż stanowią w Polsce, aż 3/4 wszystkich gruntów rolnych, zajmując ponad 8000 tys. hektarów. Daje to wynik odsetka 89% gospodarstw, które profesjonalnie zajmują się produkcją różnego typu zbóż. Część z nich wykorzystują one do własnego produkowania paszy dla trzody chlewnej i bydła, a znacznie większy udział procentowy, przekazywany jest do sprzedaży. Kupnem zboża zajmują się zaś specjalistyczne skupy, które wyposażone są często w odpowiednią technologię transportowo-logistyczną, czy też magazynową – np. wdrożone bardzo restrykcyjne systemy bezpieczeństwa HACCP, czy GHP, które związane są z odpowiednim zabezpieczaniem produktów i półproduktów żywnościowych. Warto również poznać kilka statystyk GUS, dotyczących obrotu zbożem:

  • obecnie produkcja ziarna przypadająca na jednego mieszkańca Polski, wynosi około 850kg,
  • liczba gospodarstw produkujących zboże wynosi ponad 1,7 miliona,
  • średnia powierzchnia upraw zbożem wynosi 5,90 ha,
  • Polska produkcja żyta wynosi 3,5 mln ton rocznie, co daje jej pierwsze miejsce na świecie razem z Rosją,
  • Polska należy do światowej czołówki produkcji jęczmienia, z wynikiem 4 mln ton rocznie,
  • Polska jest największym światowym producentem pszenżyta – 5 mln ton zboża,
  • polskie zboża w dużym odsetku trafiają na eksport.

Profesjonalny handel zbożem

Warto przy tym wiedzieć, jak ogromną rolę pełnią dzisiaj wyspecjalizowane firmy skupujące zboże m.in. od rolników, czy lokalnych skupów zbożowych, które w późniejszym czasie surowce po odpowiedniej selekcji, przekazują do przedsiębiorstw przetwórstwa spożywczego, a także ośrodków przemysłu produktów rolnych. Mowa o nowoczesnych młynach i mieszalniach pasz. To właśnie dla nich swoją bogatą ofertę zbóż różnego rodzaju przygotowała firma FTP, która jest jednym z krajowych liderów skupujących tego typu surowce od ich producentów i znaczącym przedsiębiorstwem dla prawidłowego funkcjonowania podmiotów przetwórczych. Warto wiedzieć, że FTP skupuje również rośliny oleiste, a także przygotowuje analizy aktualnych cen płodów rolnych.

Przemysł rolniczy oraz przetwórstwo spożywcze

Najlepsze firmy zajmujące się skupem zboża od producentów, gwarantują wysokiej klasy surowce dla przemysłu rolniczego i przetwórstwa spożywczego. Każdego dnia setki ton zbóż zakupują mieszalnie pasz, a także młyny. Warto zatem zauważyć, jak ważnymi produktami są jęczmień, żyto, pszenżyto, owies itd. To one napędzają branżę piekarniczą, czy cukierniczą, a także ogólnospożywczą, a także są niezbędne przy hodowli bydła oraz trzody chlewnej. To między innymi z pszenżyta przygotowuje się wysokoenergetyczne pasze treściwe, które pozwalają na zwiększenie produktywności krów mlecznych. Żyto zaś ma olbrzymie znacznie dla tuczników oraz loch. Dla nich najczęściej tworzy się wysokoenergetyczne i białkowe pasze objętościowe.

Podsumowanie

Zboża są bardzo ważne dla gospodarki naszego kraju. Ich stosunkowo łatwy transport, a także niskie wymagania dotyczące technik magazynowania, wpływają korzystnie na cały rynek. Klimat naszego kraju, a także rodzaj gleb również są czynnikami, które dzisiaj pozwalają prognozować, iż Polska nadal będzie jednym z najważniejszych producentów i dystrybutorów zbóż. Nie byłoby to jednak możliwe bez tysiąca gospodarstw rolnych, a także bez działań takich firm jak FTP!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz