Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje wyrobów hutniczych

Podstawowe rodzaje wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze produkowane są w hutach i zakładach metalurgicznych przede wszystkim ze stali, ale także innych metali oraz ich stopów. Najpopularniejsze są oczywiście wyroby hutnicze ze stali, ponieważ są to materiały najpopularniejsze, najpowszechniej wykorzystywane w przemyśle i budownictwie. Co warto wiedzieć o podstawowych rodzajach wyrobów hutniczych? Jak najczęściej je kategoryzujemy?

Szeroka gama blach

Wyroby hutnicze możemy podzielić na osobne kategorie na wiele różnych sposobów – na przykład ze względu na rodzaj surowca użyty do ich produkcji, sposób produkcji, zastosowanie itd. By opowiedzieć o wyrobach hutniczych nieco więcej, naszym zdaniem najlepiej jest podzielić podstawowe wyroby na trzy grupy: blachy, kształtowniki i rury, pręty. Czym jest blacha, nikomu nie trzeba tłumaczyć – warto jednak wspomnieć, że choć to wyrób prosty, dostarczany zawsze w formie arkuszy lub zwiniętych taśm, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blach o różnych właściwościach. To na przykład blachy nierdzewne, trudnościeralne, ocynkowane; blachy walcowane na gorąco i blachy walcowane na zimno – i zaznaczamy w tym miejscu, że nie tylko sposób dalszej obróbki, ale i sposób produkcji samego wyrobu jest nie bez znaczenia.

Popularne kształtowniki i rury

Kolejny rodzaj popularnych wyrobów hutniczych to kształtowniki, nazywane inaczej profilami hutniczymi. To przede wszystkim kątowniki, ceowniki, teowniki i dwuteowniki. Jak mówi nam przedstawiciel firmy MORFAMA ze Skawiny, do kształtowników zalicza się również czasem rury, choć zazwyczaj kształtowniki i rury traktowane są jako osobne rodzaje wyrobów hutniczych. Stalowe kształtowniki o różnych przekrojach wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie jako elementy nośne konstrukcji, ale też w przemyśle, na przykład przy produkcji dużych maszyn.

Pręty gładkie i żebrowane

Kolejne podstawowe wyroby hutnicze to pręty – najczęściej są to pręty o przekroju koła (gładkie i żebrowane), choć na rynku dostępne są również pręty kwadratowe i płaskie. Skoncentrujmy się jednak na tych pierwszych. To pręty wykorzystywane przede wszystkim jako zbrojenie w konstrukcjach żelbetowych. Pręty zbrojeniowe dzielimy w Europie na pięć klas. Klasy A-0 i A-I to pręty gładkie stosowane przede wszystkim do wykonywania pomocniczych elementów zbrojenia jak przewiązki. Stal kolejnej klasy A-II (pręty żebrowane) może być wykorzystywana jako zbrojenie nośne, dalej stal A-III może być wykorzystywana jako zbrojenie główne konstrukcji, podobnie jak stal klasy A-IIIN (stal najwyższej klasy wytrzymałości), które różnią się nieco żebrowaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz