Artykuł sponsorowany

Po co i w jaki sposób przeprowadza się monitoring kanalizacji?

Po co i w jaki sposób przeprowadza się monitoring kanalizacji?

Poprawne funkcjonowanie kanalizacji to warunek komfortu, ale również czystości otoczenia i wyeliminowania ryzyka rozwoju chorób. Podstawowym warunkiem jej sprawności jest szczelność oraz drożność rur kanalizacyjnych. Ponieważ mogą one zarastać lub ulegać mechanicznym uszkodzeniom, konieczne jest okresowe przeprowadzanie inspekcji. Na czym polega monitoring kanalizacji i kiedy należy go wykonać?

Dlaczego tak ważna jest kontrola stanu kanalizacji?

Pojęcie monitoringu odnosi się do badania danego obiektu, konstrukcji, procesu itp., a jego celem jest ustalenie stanu faktycznego w odniesieniu do konkretnego zastosowania lub oczekiwanych efektów. Monitorowaniu poddaje się tysiące elementów w procesach produkcji czy w gospodarce. Jednym z nich są też instalacje takie jak system kanalizacji miejskiej. Biorąc pod uwagę cel takiego badania, inspekcja ma dostarczyć informacji o tym, jak wygląda wnętrze przewodów kanalizacyjnych i czy nie znajdują się w nich przeszkody lub uszkodzenia. Od szczelności kanałów zależy bezpieczeństwo skupiska miejskiego, a przede wszystkim jego poziom higieny. Wycieki z nieszczelnych lub zarośniętych przewodów mogą też być przyczyną skażenia środowiska naturalnego oraz zanieczyszczenia wód gruntowych, dlatego tak ważna jest ich systematyczna kontrola. Specjalizuje się w niej Stankan. Pogotowie kanalizacyjne, które dysponuje nowoczesnym sprzętem i wiedzą na temat mechanizmów monitorowania kanalizacji.

Monitorowanie kanalizacji z zastosowaniem najnowszych technologii

Przegląd wnętrza rury kanalizacyjnej, która nie posiada wylotów na długim odcinku, wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych. Do takich zaliczają się specjalne kamery uchylno-obrotowe, które montuje się na elemencie jezdnym. Wózek z kamerą jest wyposażony w podzespół elektroniczny, który umożliwia sterowanie zestawem za pomocą zewnętrznego pilota. Sterowaniem zajmuje się operator, który z powierzchni ziemi wydaje polecenia. Wózek porusza się wewnątrz ciągu kanalizacyjnego, a w tym czasie kamera rejestruje obraz. Jeśli operator zauważy jakieś niepokojące zmiany, ma możliwość ustawienia obiektywu kamery w ich kierunku oraz powiększenia obrazu w celu lepszej oceny sytuacji. Obserwację można prowadzić na żywo lub później szczegółowo przeanalizować dane, które zostały zgromadzone. To możliwe, ponieważ zapis z kamery jest również rejestrowany na dysku. Film służy też często jako potwierdzenie wniosku o przeprowadzenie prac naprawczych lub czyszczenie kanalizacji.

Kiedy warto wykonać monitoring kanalizacji?

Podstawowym wyznacznikiem inspekcji kanalizacji jest ten wynikający z Polskiej Normy PN-EN 1610 z  2002 r. „Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych”. Wskazuje ona, że przed oddaniem do użytku nowego ciągu konieczne jest przeprowadzenie kontroli wizualnej, która potwierdzi gotowość instalacji. Stąd wniosek, że monitoring kanalizacji warto wykonać zawsze po wybudowaniu kolejnego odcinka systemu, a przed podłączeniem go do sieci miejskiej. Innym wskazaniem do wykonania monitoringu jest duża awaryjność przewodów, która w tym wypadku przejawia się częstymi wyciekami i wybijaniem nieczystości. Inspekcja z wykorzystaniem kamery pozwoli ustalić, czy ich przyczyną jest zapchanie kanału czy też inne uszkodzenia. W starych systemach, które budowano wiele dziesięcioleci temu, inspekcje takie są przydatne do oceny stopnia degradacji i podjęcia decyzji o ewentualnej wymianie fragmentów ciągu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz