Artykuł sponsorowany

Pierwsze uruchomienie urządzeń grzewczych – zadbaj o prawidłowe działanie i bezpieczeństwo instalacji

Pierwsze uruchomienie urządzeń grzewczych – zadbaj o prawidłowe działanie i bezpieczeństwo instalacji

Montaż urządzeń grzewczych, zarówno w nowym domu, jak i wymiana ich w trakcie prac remontowych, musi być wykonywany bardzo dokładnie, zgodnie z projektem oraz surowymi przepisami bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że sam fakt prawidłowo przeprowadzonych prac instalacyjno-montażowych nie gwarantuje natychmiastowego i sprawnego działania poszczególnych elementów. Dlatego też równie ważną czynnością jest tzw. pierwsze uruchomienie urządzeń grzewczych.

Czym jest pierwsze uruchomienie

Nieszczelna bądź niesprawna instalacja grzewcza niesie ze sobą groźbę zatrucia tlenkiem węgla lub, w przypadku ulatniania się gazu, nawet wybuchu. I nie mówimy tu tylko o starszych oraz wyeksploatowanych systemach grzewczych, gdyż dotyczy to także tych nowych, które nie zostały odpowiednio zamontowane oraz sprawdzone. Warto przy tym pamiętać, że podstawowym warunkiem wydajnego, długotrwałego, a przede wszystkim bezpiecznego funkcjonowania urządzeń grzewczych, obok poprawnego montażu i regularnego serwisu, jest pierwsze uruchomienie, które powinno być wykonywane przez autoryzowanych instalatorów, takich jak specjaliści z firmy Junkers Henryk Borycki. Pamiętajmy też, że pierwsze, zazwyczaj bezpłatne, uruchomienie urządzeń grzewczych, wykonane przez fachowców, to najczęściej jeden z warunków ważności gwarancji udzielonej przez producenta, np. pieca lub kotła. Działania te pozwalają przede wszystkim na optymalny nastaw urządzenia oraz umożliwiają jego bezpieczne oraz ekonomiczne funkcjonowanie.

Podstawowe czynności

Pierwsze uruchomienie urządzeń grzewczych obejmuje szereg niezbędnych czynności. Są to przede wszystkim:

  • podłączenie doprowadzonych do urządzeń przewodów elektrycznych,
  • sprawdzenie prawidłowości podłączenia urządzenia do instalacji hydraulicznej, elektrycznej, gazowej oraz odprowadzenia spalin,
  • kontrola podłączeń i zabezpieczeń, zarówno w obrębie urządzenia głównego, jak
    i współpracujących z nim urządzeń dodatkowych,
  • regulację parametrów grzewczych,
  • sprawdzenie poprawności i jakości pracy urządzenia,
  • zapoznanie użytkownika z podstawami działania urządzenia,
  • czytelne wypełnienie protokołu.

Czego nie obejmuje pierwsze uruchomienie

Bezpłatne pierwsze uruchomienie urządzenia grzewczego nie obejmuje:

  • kontroli poprawności i jakości wykonania całości instalacji wykonanych przez innych wykonawców,
  • kosztów dojazdu serwisanta,
  • usuwania wad instalacji, do których urządzenia są podłączone,
  • wszystkich dodatkowych prac związanych z montażem i podłączeniem osprzętu zewnętrznego (np. termostatu, zaworu 3-drogowego, czujników temperatury).

Warto pamiętać, że profesjonalna firma instalacyjna może odmówić pierwszego uruchomienia źle zainstalowanego kotła, podgrzewacza lub innego urządzenia grzewczego, jeżeli nie zostały zachowane przepisy dotyczące między innymi wymagań technicznych w stosunku do pomieszczenia i miejsca, w którym zamontowano urządzenie lub serwisant ma zastrzeżenia do jakości oraz sposobu wykonania instalacji, do której podłączono urządzenie, np. gazowej, czy powietrzno – spalinowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz