Artykuł sponsorowany

Pierwsze prace budowlane przy budowie domu jednorodzinnego - przewodnik firmy Bogmar

Pierwsze prace budowlane przy budowie domu jednorodzinnego - przewodnik firmy Bogmar

Budowa domu jednorodzinnego to nie tylko olbrzymie wyzwanie finansowe, ale przede wszystkim logistyczne i organizacyjne. Wymaga od inwestorów poszerzenia swojej wiedzy w zakresie prac budowlanych już od pierwszej wkopanej w ziemię łopaty. Jak wyglądają pierwsze prace na placu budowy domu jednorodzinnego? Zobacz, co na ten temat podpowiadają fachowcy.

Inwestorzy domu jednorodzinnego

Osoby decydujące się na budowę domu jednorodzinnego zazwyczaj organizują wszystkie prace budowlane i same szukają fachowców. Ich rola nie ogranicza się tylko do zatwierdzania kolejnych etapów prac czy do decydowania o estetyce na zewnątrz i wewnątrz budynku. Muszę jeszcze wiedzieć, co po kolei powinno być wykonane na budowie. Pierwsze prace budowlane nazywane są robotami ziemnymi i polegają na przygotowaniu terenu działki. Robi się to przez wykopywanie ziemi pod fundamenty domu sprzętem budowlanym.

Pierwszą osobą, która pojawi się na działce przed właściwymi robotami ziemnymi będzie geodeta. Zgodnie z projektem budowlanym, po dokonaniu odpowiednich pomiarów, wytyczy obrys budynku - osie ścian i wszystkie zewnętrzne krawędzie. Wzdłuż nich prowadzone będą wykopy. Po zakończeniu prac, trzeba wpisać je do dziennika budowy.

Wykopy pod fundamenty

Prace ziemne przygotowujące działkę pod fundamenty to nic innego, jak wykopywanie ziemi z wytyczonego przez geodetę obszaru. Zajmują się tym firmy posiadające profesjonalny sprzęt budowlany - koparki - i fachowych operatorów. Do takich przedsiębiorstw należy firma Bogmar z Bydgoszczy, która specjalizuje się w wykonawstwie prac ziemnych. Zajmuje się tym od 2007 roku - posiada doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt, w tym koparki gąsienicowe, koparko-ładowarki oraz ładowarki czołowe. W ofercie firmy znajduje się szereg usług, których realizacja opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych maszyn budowlanych. Oferuje usługi z zakresu makroniwelacji terenu, wykonywania wykopów i układania kostki brukowej. Specjalizuje się także w budowie nawierzchni sportowych, takich jak boiska, korty czy bieżnie. Oferta Bogmar obejmuje również rozbiórki i wyburzenia obiektów budowlanych oraz demontaż konstrukcji stalowych. Tacy fachowcy są bardzo oblegani, dlatego warto zaplanować ich prace dużo wcześniej.

Po usunięciu pierwszej warstwy żyznej ziemi, tzw. hummusu, wykop robi się do głębokości  górnej lub dolnej krawędzi ławy fundamentowej. Z kolei jego szerokość musi być większa, niż ława, aby można było swobodnie zamontować deskowania. Fundamenty można zrobić także bez deskowań - wtedy robi się węższe wykop.

Wprawne oko inwestora

Aby sprawdzić, czy ekipa budowlana wykonała prace ziemne poprawnie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich to zmierzenie, czy głębokość i szerokość wykopów są dokładnie takie, jak w projekcie budowlanym - margines błędu w tym przypadku jest niewielki i wynosi maksymalnie 2 cm. Zła głębokość wykopu w każdą stronę niesie za sobą poważne konsekwencje, takie jak pękanie fundamentów lub przesiąkanie wód gruntowych.

Inną kwestią jest sprawdzenie kątów. Mierzy się w tym celu przekątne prostokątnych obrysów domu i sprawdza się, czy każda para ma jednakową długość. Jeśli nie - wykop został wykonany niepoprawnie. Jest to ostatni moment, kiedy możemy zmienić coś i poprawić błędy związane z fundamentami, dlatego zainwestujmy w dobrą ekipę budowlaną.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Przemysłowa 23
tel. 602 626 472
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz