Artykuł sponsorowany

Oznakowanie poziome w halach i magazynach

Oznakowanie poziome w halach i magazynach

Oznakowanie poziome nie dotyczy tylko i wyłącznie dróg różnego przeznaczenia, czy też parkingów – także tych podziemnych oraz położonych w budynkach. Coraz częściej różnego rodzaju linie i symbole malowane są także w przestrzeniach hal magazynowych oraz w magazynach. Dlaczego jest to ważne w takich przestrzeniach, a także jak wykonywane jest określone oznakowanie – tego dowiesz się razem z nami! Dowiesz się również, kilku rzeczy o oznakowaniu pionowym i dylatacjach wylewek betonowych.

Cel stosowania oznakowania poziomego w halach i magazynach

W dużych magazynach oraz w halach produkcyjnych również odbywa się ruch. Mowa przede wszystkim o wykorzystywaniu różnego rodzaju urządzeń transportu bliskiego, w tym podnośników koszowych, wózków widłowych, czy też ładowarek teleskopowych. Aby mogły one w bezpieczny sposób dla składowanych materiałów, dla ludzi i infrastruktury się przemieszczać, należy właśnie przygotować w profesjonalny sposób oznakowanie pionowe. Celem jego wprowadzania w przestrzeniach przemysłowych jest również wyraźne wyznaczanie strach. Dzięki temu można określić dokładnie miejsce składowania blokowego, czy umiejscowienia wysokich regałów. Odpowiednie symbole i linie – także na ścianach – zmniejszają przy tym ryzyko wypadków oraz usprawniają pracę. Stają się one ważnym standardem BHP (tworzone są często oznakowania malowane dotyczące wyjść ewakuacyjnych, czy stref szczególnej ostrożności), jednocześnie podnosząc efektywność ruchu oraz planowanego zarządzania przestrzenią. Dzięki znakom poziomym zapobiega się powstawaniu punktów kolizyjnych oraz stawia się na ekonomiczne wykorzystanie powierzchni np. magazynu handlowego, który może stać się bardziej ładowny. Wielokrotnie oznakowanie sprzyja łatwiejszym procesom logistyki załadunkowej m.in. naczep ciągników siodłowych.

Sposób tworzenia oznakowania poziomego

Oznakowanie poziome w budynkach jest tworzone bardzo podobnie do tego, które przygotowuje się dla dróg, chodników, czy miejskich parkingów. Ważny jest zatem zautomatyzowany sprzęt, którym jest precyzyjny agregat malarski. To on pozwala szybko nakładać odpowiednie warstwy farb zapewniając ich trwałość. Stosowane są zaś materiały dedykowane – jak wcześniej wspomniano – dla drogownictwa. Mowa o farbach cienkowarstwowych, grubowarstwowych, chemoutwardzalnych, rozpuszczalnikowych, a także o farbach odblaskowych. Przygotowywane są one w barwie białej, żółtej, czerwonej, a czasem także i błękitnej. Muszą one być wytrzymałe na działanie wysokich obciążeń, wahań temperatur, na smary i oleje, czy innego rodzaju zabrudzenia. Najlepsze z nich są tak przygotowane, aby były również bardzo dobrze widoczne na monitoringu, oraz przy sztucznym oświetleniu. Dokładny dobór danej farby dla oznakowania poziomego dla magazynów i hal jest zaś dokonywane głównie na podstawie analizy podłoża. Inne metody można przyjąć dla tego betonowego, a inne dla żywicznego.

Komu zlecić oznakowanie poziome hal, magazynów, parkingów i dróg?

Oznakowanie poziome hal i magazynów warto zlecić firmom, które posiadają również doświadczenie w takich zagadnieniach, jak tworzenie oznakowania dróg. Warto, aby określeni specjaliści mieli również kompetencje w zakresie konserwacji podłoża przemysłowego, w tym naprawy dylatacji posadzek. Jeśli szukasz zatem dobrego wykonawcy oznakowania, koniecznie zgłoś się do firmy ROGE-MAX. To ona przygotuje razem z Tobą precyzyjny projekt, wykonując jego założenia 1:1 w krótkim czasie i przy zoptymalizowanym kosztorysie! To właśnie ta firma przygotuje również ważne oznakowanie pionowe!

Oznakowanie pionowe – nie tylko na drogach

Takie firmy jak ROGE-MAX obsługują wiele inwestycji publicznych związanych z oznakowaniem poziomym i pionowym dróg. Nie oznacza jednak to tego, że takie znaki wykonywane z blachy ocynkowanej lub aluminium, czy też malowane na ścianach, nie są potrzebne na parkingach, czy w opisywanych przestrzeniach przemysłowych oraz magazynowych. To one również organizują ruch oraz zapewniają bezpieczeństwo użytkowania obiektów, dlatego bezsprzecznie należy je stosować.

Szczególną uwagę należy zwrócić na projekty rozmieszczenia znaków, a także na ich jakość techniczną. Często są to wyroby płaskie lub tworzone z podwójnie giętą krawędzią. Nie tylko zapewnia to odpowiednią estetykę, ale wyjątkową odporność na uszkodzenia. W przypadku parkingów jest to szczególnie ważne dla ochrony przeciw aktom wandalizmu. Zapomnieć przy tym nie można o zabezpieczaniu tylnych części znaków farbą w kolorze szarym. Takie działanie firma ROGE-MAX stosuje również przy realizacji zamówień dla drogownictwa. Pracownia ta często wybiera również dla klientów lica znaków w najnowszej generacji – wykonanie z folii odblaskowej!

Zwróć uwagę również na dylatacje w posadzkach przemysłowych

Dla jakości, wytrzymałości, a także dla stworzenia dobrej powierzchni do malowania, należy w przypadku hal, magazynów, a także parkingów wykonywać dylatacje. Mowa o tworzeniu przy wylewkach betonowych szczelin, które zapobiegają pękaniu płyt – te bowiem narażone są na działania skurczowe betonu, a także na warunki atmosferyczne. Warto przy tym wiedzieć, że przy wspomnianych wylewkach stosuje się dwa rodzaje dylatacji. Pierwsza to dylatacja obwodowa, druga to dylatacja nacinana. Odpowiedni ich dobór, zależy jednak od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość obciążenia eksploatacyjnego danego podłoża. O szczegóły pytaj ekspertów ROGE-MAX. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży