Artykuł sponsorowany

Odwodnienia dachów płaskich w ofercie firmy Mig Bud – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

Odwodnienia dachów płaskich w ofercie firmy Mig Bud – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

Odprowadzanie wody z dachu płaskiego jest jedną z najistotniejszych kwestii związanych nie tylko z bezpieczeństwem, ale i z ochroną elewacji oraz całego budynku przed negatywnym wpływem wilgoci. Samo założenie rynien nie jest w takiej sytuacji wystarczające i konieczny jest montaż systemu odwodnieniowego podciśnieniowego lub grawitacyjnego. Zajmuje się tym sprawdzona firma Mig Bud. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat – zapraszamy do lektury!

System odprowadzania opadów z dachów płaskich – najważniejsze cechy

W przypadku dachów płaskich niezwykle istotne jest szybkie i skuteczne odprowadzenie wody deszczowej, a także tej pochodzącej z topniejącego śniegu. Oprócz właściwe dobranego systemu rynnowego jako system odwodnienia dachów płaskich stosuje się wpusty dachowe, które odprowadzają wodę z pokrycia wierzchniego oraz znajdującej się pod nim izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Wyróżnia się następujące wpusty montowane na dachu:

  • poziome – z tzw. odejściem bocznym, do pozwala na odprowadzanie wody z centralnego punktu odpływu w kierunku rury,

  • pionowe  – odprowadzające wodę do wewnętrznego systemu instalacji,

  • przyścienne – ich głównym zadaniem jest wspomaganie układu odwodnienia zewnętrznego w ramach tzw. ściany attykowej, w której ukryte są rynny dachowe, a także przewody spustowe.

Decydując się na dach płaski, trzeba wiedzieć, że ilość wpustów dachowych jest uzależniona od jego powierzchni, geometrii i przeznaczenia, a także przepustowości wybranych wpustów. Nie bez znaczenia jest też jakość elementów wchodzących w składa systemu odwodnieniowego. Warto zwrócić uwagę na to, aby system pracował bezawaryjnie przez wiele długich lat oraz aby wpusty były odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, a szczególnie na promieniowanie słoneczne oraz niską temperaturę. Tego rodzaju wpusty posiada w swojej ofercie sprawdzona firma Mig Bud, gwarantująca pełen profesjonalizm oraz indywidualne podejście do klienta.

Odwodnienie grawitacyjne i podciśnieniowe

Wpusty dachowe muszą być tak rozmieszczone, aby wewnętrzne brzegi kołnierza znajdowały się w odległości co najmniej 30 cm od zewnętrznych krawędzi wznoszących się elementów konstrukcyjnych, dylatacji lub innych elementów przelotowych. Każdy wpust dachowy posiada specjalny kołnierz przyłączeniami. Aby odwodnienie było skuteczne wpusty trzeba umieścić w najniższych punktach powierzchni. Każde obniżenie połaci dachowej jest odwadniane przez jeden wpust dachowy i jeden wpust awaryjny. Warto też pamiętać, że w przypadku kiedy pomieszczenia pod dachem płaskim są ogrzewane, to niezbędna jest też termoizolacja wpustów, gdyż stanowią one swoistego rodzaju mostki termiczne, czyli miejsca w których ucieka duża ilość ciepła w okresie grzewczym.

Odwodnienie grawitacyjne, jak sama nazwa wskazuje pozwala na odprowadzanie wody dzięki działaniu sił grawitacyjnych. W związku z tym, rury muszą być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu. W systemie grawitacyjnym ważne jest zastosowanie rur o nieco większej średnicy niż w przypadku systemu podciśnieniowego. Wspomniane wcześniej odwodnienie ciśnieniowe, którego montażem zajmuje się doświadczona firma Mig Bud z Poznania, której właścicielem jest Grzegorz Paduch jest znacznie bardziej skutecznie, gdyż umieszczona we wpustach przegroda powietrzna sprawia, że po przekroczeniu pewnego poziomu wody następuje zamknięcie dopływu powietrza, a płyn całkowicie wypełnia rury. Nie muszą posiadać one spadku, a duże wody umożliwia też samoczynne czyszczenie rur, co z kolei dodatkowo obniża koszty konserwacji.

Opracowanie:
Poznań, Obornicka 327
tel. 505 476 626
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz