Materiał Partnera

Odprawa celna towarów eksportowych

Odprawa celna towarów eksportowych

Każdy towar eksportowy, czyli taki wywożony z terenu Polski, musi przejść odpowiednią odprawę celną, dodatkowo musi być on zgłoszony do Urzędu Celnego. Sama procedura celna polega na skontrolowaniu dokumentacji i przewożonych towarów. Wiele podmiotów gospodarczych z różnych branż, a szczególnie tych o profilu transportowo-spedycyjnym, korzysta z usług profesjonalnych agencji celnych.

Czym zajmują się agencje celne?

Agencje celne współpracują głównie ze zorganizowanymi podmiotami gospodarczymi, które w ramach działalności zajmują się handlem międzynarodowym. Z usług celnych korzystają również klienci indywidualni. Najlepsze agencje, w tym agencja celna Efekt, oferują między innymi zgłoszenia celne i odprawy celne, a także szeroko rozumiane usługi eksportowe, importowe oraz te związane z cłem, akcyzą na samochody osobowe czy deklaracją Intrastat. Aby działać sprawnie i zgodnie z obowiązującymi normami, zatrudniają one specjalistów związanych z branżą techniczną, prawną, a także fachowców od bezpieczeństwa celnego i międzynarodowego.

Dokumenty ważne przy zgłoszeniu eksportów towarów

Procedura eksportowa, związana zwłaszcza z towarami transportowanymi na teren obcych państw Unii Europejskiej, jest bardzo restrykcyjna. Wymaga ona posiadania wielu różnego rodzaju dokumentów, takich jak:

  • faktura – to na jej podstawie dokonuje się zgłoszenia wartości wszystkich przewożonych towarów,
  • dokumenty dotyczące opodatkowania – wymagane są, jeśli sposób opodatkowania towarów nie został stwierdzony na wystawionej fakturze,
  • lista towarowa ze specyfikacjami,
  • dokumenty dotyczące uzgodnień taryfowych lub innych środków uchylających zasady prawne związane ze zgłaszaniem eksportowym towarów,
  • certyfikaty producenckie – to dokumenty, które muszą zostać wystawione przez producenta towarów. Ważne informacje, które zawierają to: typ przewożonego towaru, jego skład chemiczny i cechy fizyczne. Certyfikat ten jest ważnym dokumentem procesu ustalenia klasyfikacji towarowej produktów.

Zgłoszenia celne w systemie ECS

Profesjonalne agencje celne pomagają podmiotom gospodarczym przeprowadzić wszystkie czynności prawno-administracyjne związane z odprawą celną. Bardzo ważne jest tu zgłoszenie w systemie ECS. Odprawa eksportowa w ECS zakłada: dokonanie zgłoszenia towaru do wywozu, przyjęcie zgłoszenia przez urząd celny i przesłanie do agencji celnej numeru ewidencyjnego wywozu, a także udzielnie zgody przez urząd na przetransportowanie towaru z polskiej strefy celnej. Dzięki temu wszystkie informacje są w systemie wprowadzone w sposób prawidłowy, a potencjalna kontrola celna na granicy nie przysporzy przewoźnikowi problemów.

Opracowanie:
Słupsk, Portowa 13B
tel. 59 846 81 11
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz