Artykuł sponsorowany

Odpady w przedsiębiorstwie – jakie są obowiązki firmy?

Odpady w przedsiębiorstwie – jakie są obowiązki firmy?

Przedsiębiorstwa, fabryki, sklepy z różnych branż, warsztaty wytwórcze i naprawcze – są to miejsca, w którym powstaje zupełnie inny typ śmieci, niż w gospodarstwach domowych. Elektrośmieci, a także odpady poprodukcyjne są niebezpieczne dla środowiska, nawet jeśli w wielu przypadkach nadają się do recyklingu. Jakie są przepisy w Polsce regulujące te kwestie i kto może odbierać takie odpady?

Przepisy prawne

Przedsiębiorcy objęci są obowiązkami wynikającymi z przepisów o ochronie środowiska. Jednym z nich jest racjonalne gospodarowanie odpadami – zarówno tymi, które powstają w wyniku prowadzenia działalności, jak i komunalnymi.

Odpady komunalne to śmieci, które związane z bytowaniem pracowników i klientów. Przypominają te, które wytwarzane są w gospodarstwach domowych – są to opakowania po jedzeniu, urządzeniach biurowych, napojach itp. W tym przypadku powinna je odbierać gmina na podstawie złożonej deklaracji. W tym wypadku pojemniki na odpady komunalne powinny być przystosowane do ich segregowania!

Odpady związane z prowadzeniem działalności powinny być gromadzone i przechowywane selektywnie, w sposób uwzględniający ich właściwości i stan skupienia, zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych, nie zagrażające życiu i zdrowiu, a także na terenie odpowiednio oznakowanym.

Utylizacja B2B

Odbiorem i utylizacją odpadów przemysłowych zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Ecosystem Sp. z o.o. z Tomaszowa Lubelskiego. Posiada ona niezbędne pozwolenia zgodne z ustawą o odpadach. Sprzęt, którym odbierane są odpady niebezpieczne, jest do nich przystosowany.

Do odpadów, które powinny być odbierane przez uprawnione firmy prywatne z sieci handlowych, warsztatów, zakładów wytwórczych i przedsiębiorstw produkcyjnych należą: odpady przemysłowe i poprodukcyjne, a także elektrośmieci.

Profesjonalne firmy świadczące usługi utylizacji odpadów pomagają także w prowadzeniu dokumentacji administracyjnej. W przypadku odpadów niekomunalnych są to m.in.: Karta przekazania odpadów, Karta ewidencji odpadów i Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami. Jeśli przedsiębiorstwo nie złoży w terminie rocznego sprawozdania do właściwego marszałka województwa, może się liczyć z karą w wysokości 500 złotych.

Recykling

Jeśli chodzi o odpady poprzemysłowe, pochodzące z wytwórstwa i działalności gospodarczej, muszą one być składowane grupami. Umożliwia to firmie odbierającej odpady w sprawniejszym przygotowaniu ich do późniejszego recyklingu. Szczególnie ważne jest takie działanie w przypadku elektrośmieci, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, a mogą być w łatwy sposób ponownie wykorzystane.

Jeśli chodzi o odpady komunalne, to na gminie ciąży obowiązek dostarczenia do przedsiębiorstwa pojemników pozwalających na segregację odpadów. Natomiast już od pracowników i klientów zależy odpowiednie ich wykorzystanie. Za niewłaściwe składowanie śmieci mogą grozić kary.

Opracowanie:
Tomaszów Lubelski, Moniuszki 28
tel. 84 664 15 62
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz