Artykuł sponsorowany

Odlewanie odśrodkowe za pomocą nowoczesnych wirówek odlewniczych

Odlewanie odśrodkowe za pomocą nowoczesnych wirówek odlewniczych

Technologia polegająca na zalewaniu odpowiednio przygotowanej formy konkretnymi materiałami i uzyskaniu w ten sposób pożądanych elementów to inaczej odlewnictwo. Jednym z jego wariantów jest odlewnictwo odśrodkowe, w którym wykorzystuje się formy wirujące. Niezbędne jest zatem zastosowanie specjalistycznych wirówek odlewniczych – czym się konkretnie charakteryzują i jakie typy detali można za ich pomocą wyrobić?

Odpowiednie maszyny

Do odlewania odśrodkowego są zatem niezbędne specjalistyczne wirówki. To właśnie za ich pomocą materiały ciekłe są formowane w poszczególne elementy, jednak konieczne jest zastosowanie odpowiedniej maszyny. W zależności od typu eksploatacji i potrzeb przy danej produkcji wirówki odlewnicze mają możliwość elektronicznej regulacji obrotów w zróżnicowanym zakresie. Dla podstawowych wirówek będzie to 0-800 obrotów na minutę, a nieco bardziej zaawansowane modele mogą osiągać nawet do 1500 obrotów na minutę. Niezwykle istotne są możliwości pod względem rozmiarów zastosowanej formy, jakie dają konkretne wirówki odlewnicze.

Oferowane przez firmę Jack Pol PPH maszyny tego typu przeznaczone są do form mających średnicę od 300 do 400 mm przy wysokości od 70 do 135 mm. W przypadku większych wirówek odlewniczych warto też zwrócić uwagę na obsługiwane napięcie – wynosi ono aż 380 V w porównaniu ze standardowymi 220 V w modelach podstawowych. Co ciekawe, zaawansowane wirówki mają nawet możliwość automatycznego nalewania metalu z zamontowanego u góry pieca. Co konkretnie można za ich pomocą wytworzyć?

Elementy wytwarzane w odlewaniu odśrodkowym

Formowanie poszczególnych elementów w procesie odlewania odśrodkowego daje możliwość stworzenia wielu detali. W zależności od zastosowanego wariantu tego typu odlewania najczęściej są to detale obrotowe bądź o dowolnych kształtach. W przypadku, gdy forma wiruje wokół własnej osi, tworzone są elementy z pierwszej  grupy. Należą do nich m.in. koła zębate, tuleje czy rury. Detale drobne i precyzyjne wykonuje się natomiast, wykorzystując wirowanie formy wokół osi przechodzącej przez główny układ wlewowy.

Nowoczesne wirówki odlewnicze stosowane w tym celu muszą zapewniać maksymalną jakość realizowanych odlewów. Tworzenie poszczególnych elementów wielowarstwowych z podziałem warstw wykonanych z różnych materiałów to ogromna zaleta odlewania odśrodkowego za pomocą wirówek. Należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu do pracy – jednym z niezbędnych warunków jest doprowadzenie sprężonego powietrza wynoszącego 2-7 bar. W tego typu maszynach można odlewać m.in. stopy cynku, cyny czy ołowiu, a zastosowanie gumowych form silikonowych daje możliwość zachowania wysokiej jakości wyrobu i jego precyzyjnego odwzorowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz