Artykuł sponsorowany

Odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych

Odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych

Po nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej z 2019 roku doszło do sytuacji, w której gmina ponosiła w całości koszty odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, czyli m.in. sklepów, hoteli i galerii handlowych. Nieruchomości te generowały nieraz bardzo dużo odpadów, przy czym płaciły za nie niewspółmiernie niskie kwoty. Różnica była zgodnie z przepisami dzielona na mieszkańców. Jak gminy rozwiązały ten problem?

Wychodzimy naprzeciw potrzebom właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, z których gros to przedsiębiorcy. Nasi klienci nie płacą za wynajem pojemników, opłaty pobieramy tylko za opróżnione. Dopasowujemy harmonogram odbiorów, jesteśmy elastyczni. To tylko parę z korzyści, które wynikają ze współpracy z nami – mówi ekspert z firmy świadczącej usługi odbioru odpadów Lekaro.

Zmiany w systemie gospodarki odpadami            

Nowe przepisy zmuszają gminę do finansowania system gospodarowania odpadami tylko z wpłat mieszkańców i firm. Jednym z ważniejszych problemów, które powstały po nowelizacji ustawy, było rozłożenie kosztów odbioru odpadów. Jeśli nieruchomość niezamieszkała była objęta systemem gminnym, koszt przez nią generowany był „sprawiedliwie” rozkładany na mieszkańców gminy. Doprowadzało to do sytuacji, w których zwykli ludzie płacili horrendalnie wysokie rachunki za nieswoje śmieci. Z kolei zapisy ustawy blokowały możliwość obarczenia wyższymi kosztami właścicieli tychże nieruchomości.

Wyjście z tej sytuacji znalazło m. st. Warszawa. Miasto uchwaliło przepisy, na podstawie których gminny system gospodarowania odpadami miał obejmować tylko mieszkańców, a wyłączać nieruchomości niezamieszkałe. Właściciele sklepów, hoteli, galerii i centrów handlowych zostali zobowiązani do zawarcia samodzielnie umowy z firmą świadczącą usługi oczyszczania miasta. Daje im to na pewno tę korzyść, że niezależnie będą mogli uzgadniać warunki odbioru – pojemność kubłów, częstotliwość. Lokale w zależności od potrzeb mają różne zapotrzebowanie.

Od kiedy zmiany? Z kim zawrzeć umowę o utylizacji śmieci?

Szacuje się, że  uchwaleniu nowych przepisów rachunki mieszkańców spadną. Ci będą mogli na chwilę odetchnąć, chociaż nowe przepisy i tak zakładają wyższe koszty odbioru odpadów. Natomiast z nieruchomości niezamieszkałych odbiorem odpadów zajmie się firma, która przedstawi korzystniejsze warunki cenowe. Warto nadmienić, że m. st. Warszawy z możliwości samodzielnego zawarcia umowy o odbiór odpadów wyłączyły lokale, których siedziba znajdowała się w budynkach zamieszkałych (np. sklep na parterze zamieszkałej kamienicy).

Zmiany wchodzą w życie już w sierpniu 2020 r. Właściciele nieruchomości niezamieszkałej są zobowiązani do zawarcia umowy o odbiór odpadów. Mają również obowiązek wyposażenia lokalu w pojemniki do odpowiedniej segregacji odpadów (zasady różnią się nieznacznie w poszczególnych gminach). Umowę o odbiór odpadów można zawrzeć jedynie z firmą, która ma odpowiednie uprawnienia. Na terenie Warszawy odpady z nieruchomości niezamieszkałej odbierze np. firma Lekaro. Miasto będzie kontrolować lokale pod kątem zawartych umów oraz zadeklarowanej ilości produkowanych odpadów.

Co ważne – podobne rozwiązanie przyjęły również gminy się w innych częściach kraju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz