Artykuł sponsorowany

Od płyty do produktu, czyli usługowa obróbka tworzyw

Od płyty do produktu, czyli usługowa obróbka tworzyw

Tworzywa sztuczne są popularne, a liczba dziedzin, w których są stosowane, systematycznie zwiększa się. Zakup surowego materiału nie zawsze pozwala na jego wykorzystanie. Konieczne jest przystosowanie kształtu płyt do konkretnego zastosowania. W takich pracach specjalizują się firmy usługowe.

Przycinanie do wymaganego rozmiaru

Tworzywa sztuczne są materiałami bardzo specyficznymi. Zwłaszcza, że liczba dostępnych na rynku odmian jest bardzo duża, a każda z nich posiada określone właściwości warunkujące postępowanie związane z obróbką. Nie każdy rodzaj tworzywa można przeciąć i wygiąć, aby dopasować je do wymaganego profilu. Dlatego w wielu przypadkach niezbędne jest zastosowanie odpowiednich technologii i specjalistycznych maszyn. Podstawowym zadaniem, wykonywanym przy dostosowywaniu płyt z tworzywa do potrzeb, jest cięcie na mniejsze fragmenty o określonych wymiarach, a nawet o nietypowym kształcie.

W praktyce stosuje się do tego celu specjalne piły pionowe, umożliwiające wykonanie z jednej dużej płyty wielu, nawet małych formatowo, prostokątów. Rodzaj zastosowanej technologii uzależniony jest od rodzaju materiału i jego struktury. Do cięcia płyt klingierytowych, grafitowych, pianki PU, PE, PVC, gumy tradycyjnej i komórkowej oraz innych materiałów wykorzystuje się maszyny z nożem oscylacyjnym i bigownikiem. Do wycinania kształtów stosowany jest też ploter laserowy.

Frezowanie, grawerowanie i polerowanie krawędzi

Poza tradycyjnym cięciem materiału na mniejsze fragmenty o określonych wymiarach i kształcie, do często wykonywanych prac zaliczane jest też polerowanie krawędzi. Stosuje się je w celu wyrównania chropowatości pozostałych po przecięciu materiału.

Polerowanie wykonuje się szczególnie w przypadku tych materiałów, które stosowane są samodzielnie, bez dodatkowej oprawy czy ramy. Do takich zalicza się chociażby stojaki reklamowe czy tabliczki informacyjne. Wśród usług oferowanych przez firmę Murgrabia Sp. z o.o. Sp.k. znalazło się również grawerowanie i frezowanie, wykonywane za pomocą specjalnych ploterów przemysłowych. To urządzenia sterowane programami do projektowania wektorowego, dzięki czemu charakteryzują się bardzo wysoką precyzją pracy oraz możliwością wycinania i grawerowania nawet bardzo skomplikowanych form graficznych i kształtów. Prace te wykonywane są na takich materiałach, jak pleksi, PCV, poliwęglan, płyty wiórowe, drewno czy sklejka.

Gięcie i klejenie

Przystosowanie elementów z tworzyw sztucznych do ich docelowego zastosowania często też wymaga uzyskania kształtu odbiegającego od standardowej płaszczyzny. Jeśli przykładowy stojak reklamowy ma przyjąć wypukłą formę, wówczas niezbędne jest wyprofilowanie materiału metodą gięcia na gorąco i na zimno. Odpowiednie efekty pozwala osiągnąć sterowana numerycznie prasa krawędziowa oraz giętarka termiczna.

Zaletą metody gięcia na zimno jest brak ingerencji w strukturę tworzywa, a techniki sterowania komputerowego gwarantują bardzo dużą dokładność. Dzięki temu uzyskany element idealnie dopasowuje się do pozostałych fragmentów konstrukcji. Gięciu termicznemu poddają się materiały termoplastyczne: akryl, pcv, hips.

Jedną ze stosowanych technologii kształtowania tworzyw jest też ich klejenie krawędziowe. Jest to precyzyjne łączenie ze sobą dwóch elementów w taki sposób, że otrzymane łączenie jest bardzo wytrzymałe, a w przypadku klejenia dekoracyjnego – niewidoczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz