Artykuł sponsorowany

Obróbka tworzyw metodą wtrysku. Na czym to polega?

Obróbka tworzyw metodą wtrysku. Na czym to polega?

Tworzywa sztuczne można obrabiać różnymi metodami, aby uzyskać pożądany efekt. Jednym z najnowszych sposobów wykorzystywanych w przemyśle jest technologia wtryskowa. Polega ona na kształtowaniu detali, kiedy są płynne, a następnie pozostawieniu ich do wystygnięcia. Metoda ta pozwala usprawnić proces produkcji, ponieważ jest całkowicie zautomatyzowana i odbywa się cyklicznie. Zobacz, na czym polega.

Tworzywa sztuczne są składnikiem wielu otaczających nas przedmiotów. Powstają z nich zarówno pojedyncze elementy i detale, jak również całe konstrukcje. Z tego względu wykorzystuje się różne sposoby ich formowania. Wtrysk jest jedną z najbardziej skutecznych form obróbki, z którą można się spotkać w branży kosmetycznej, medycznej, instalacyjnej czy motoryzacyjnej. Jest ceniony ze względu na swoją uniwersalność, dlatego Firma Jeż  korzysta z tego procesu na co dzień, realizując zarówno standardowe, jak również skomplikowane zlecenia.

Na czym polega metoda wtrysku?

Zanim plastik stwardnieje i przybierze formę stałą, występuje w postaci płynnej. Wtryskiwanie masy z tworzyw termoutwardzalnych lub termoplastycznych, a następnie ich formowanie daje wiele możliwości kształtowania detali. Po nadaniu formy zostawia się je do zastygnięcia. Proces może odbywać się jednorazowo, ale najczęściej produkcja jest seryjna i cykliczna. Umożliwia to uzyskanie wielu takich samych produktów w krótkim czasie. Ze względu na mnogość zastosowań metoda wtrysku wykorzystywana jest nawet przy nietypowych zleceniach na produkty zespolone, pojedyncze, kolorowe, transparentne,
a także o dowolnej gęstości. Decydując się na ten rodzaj obróbki, możesz oczekiwać oszczędności czasu i materiału, ponieważ odpady generowane są w minimalnych ilościach.

Kiedy stosować tę metodę?

Wspomniana już wszechstronność metody wtryskowej pozwala na jej szerokie zastosowanie w wielu branżach. Dotyczy obróbki:

  • tworzyw sztucznych o właściwościach termoplastycznych i termoutwardzalnych — polimerów syntetycznych, zmodyfikowanych polimerów naturalnych, polipropylenów, polietylenów, polioksymetylenów czy ABS,

 

  • detali produkowanych dla branży motoryzacyjnej, kosmetycznej, meblarskiej, budowlanej czy kosmetycznej,

 

  • elementów, które powstają cyklicznie w masowej produkcji.

Obróbka tworzyw metodą wtrysku pozwala na wierne odtworzenie projektu i uzyskanie produktu zgodnego z założeniami wstępnymi. Cechuje ją wysoka powtarzalność oraz precyzja. Z tego względu znajduje zastosowanie w rozmaitych procesach — zarówno na wykonywana przekazanych przez klienta narzędziach, jak również przy produkcji od podstaw.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz