Artykuł sponsorowany

Obróbka metali krok po kroku. Jak powstają metalowe elementy?

Obróbka metali krok po kroku. Jak powstają metalowe elementy?
Metalowe elementy dosłownie nas otaczają. Możemy znaleźć je w mniejszych urządzeniach mechanicznych czy elektronicznych, jak i w większych konstrukcjach budowlanych. Żeby jednak wszystko funkcjonowało prawidłowo, muszą one mieć odpowiedni kształt, rozmiar oraz wytrzymałość. W przypadku mniejszych elementów nie ma problemu, aby nadać odpowiedni kształt metalowemu fragmentowi, jednak przy dużych elementach sprawa wygląda nieco trudniej.

Na czym polega proces gięcia blach?

Nieraz zastanawialiśmy się pewnie, jak kawałek blachy może mieć falisty kształt. Nie jest to stworzone ludzką ręką, tylko z pomocą maszyn. Pożądany wygląd uzyskuje się z zastosowaniem walców, pras lub przeciągania. Jest to jednak proces, który musi nie tylko odkształcić metal w odpowiedni sposób, ale również nie naruszyć struktury i spójności danego elementu. Potrzeba więc tu prasy o sile nacisku przynajmniej kilku ton.

Procedurę przeprowadza się zarówno w gorącu, jak i w zimnie. Blachę można giąć, skręcać, profilować lub prostować. Gięcie blachy składa się zawsze z trzech poziomów - sprężystego gięcia, plastycznego gięcia oraz dotłaczania. W całym procesie obróbki metali bardzo ważna jest maszyna, która musi być niezwykle precyzyjna. W innym przypadku nie możemy mieć pewności, że użytkowanie danego elementu będzie bezpieczne. 

Inna metoda obróbki metali, czyli toczenie CNC.

Toczenie CNC polega na obrabianiu powierzchni metalowych przedmiotów z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu - tokarki. Cały proces opiera się na oddzielaniu warstw materiału za pomocą noża tokarskiego przez tak długi czas, aż metal nie osiągnie swojego pożądanego kształtu i rozmiaru. W zależności od powierzchni - zewnętrzne są toczone a wewnętrzne wytaczane. Przedmiot, który obrabiamy, jest obracany, a nóż tokarski przesuwa się równolegle lub prostopadle do osi obrotu. W celu uzyskania jak największej precyzji, tokarki CNC są sterowane przez komputer. Operator wgrywa do komputera wcześniej przygotowany projekt z parametrami, a komputer podłączony do tokarki wykonuje resztę operacji.

Obróbka metali to skomplikowany proces

Nie można więc powierzyć go osobom niedoświadczonym. Jeśli potrzebujemy metalowego elementu, powinniśmy się zgłosić do specjalistów, takich jak firma Promed. To fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, którzy posiadają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też odpowiedni sprzęt do obróbki metali. Dzięki temu nie musimy się martwić o funkcjonalność i bezpieczeństwo wyprodukowanych elementów.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz