Materiał Partnera

Objawy chorobowe wynikające z alergii

Objawy chorobowe wynikające z alergii

Osoby, które mają alergię, na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak uciążliwa może być ta dolegliwość. Obecnie stanowią one około 30% populacji. Trawy, orzechy, część warzyw i owoców, niektóre leki, kosmetyki… to tylko kilka produktów, które mogą być przyczyną alergii. Czym charakteryzuje się ta dolegliwość? I czy istnieje jakiś sposób na wyleczenie jej?

Co to jest alergia?

Alergia to po prostu nadwrażliwość organizmu ludzkiego na różne czynniki, z reguły tolerowane przez większość ludzi i niegroźne dla nich. Jak można przeczytać na stronie internetowej gabinetu alergologicznego w Lublinie, tę dolegliwość może spowodować powietrze, którym oddychamy, i w którym m.in. znajdujemy pyłki roślinne, składniki kurzu domowego jak roztocza, pleśnie i fragmenty naskórków zwierzęcych, to także różnorodne pokarmy i ich konserwanty, w końcu chemikalia, kosmetyki czy leki. Zazwyczaj alergia nie jest niebezpieczna dla życia człowieka, ale jej objawy mogą być bardzo uciążliwe. Reakcja alergiczna występuje dopiero po kontakcie z czynnikiem, który ją wywołuje. Może występować przez cały rok albo tylko sezonowo, np. kiedy alergenem są pyłki konkretnych roślin. Dzieci, których rodzice mają alergię, są bardziej narażone na zachorowanie.

Jakie są objawy chorobowe alergii?

Najczęstszym objawem chorobowym alergii jest katar sienny. Charakteryzuje się on m.in. napadami kichania, swędzeniem nosa i gardła oraz łzawieniem oczu. W odróżnieniu od „zwykłego” kataru, nie jest zaraźliwy oraz może trwać kilka tygodni, czasem nawet dłużej. Zdarza się, że w wyniku alergii na skórze może pojawić się pokrzywka, której często towarzyszy uciążliwe swędzenie.

Osobnym rodzajem są alergie pokarmowe, które występują najczęściej u dzieci. Mogą objawiać się dolegliwościami układu pokarmowego, ale także zmianami na skórze czy negatywną reakcją układu pokarmowego lub jamy ustnej.

Najbardziej niebezpieczną reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny. Może doprowadzić nawet do utraty przytomności, a w ekstremalnych przypadkach zagrażać życiu. Powoduje go zjedzenie produktu, na który dana osoba jest uczulona lub kontakt krwi
z obcym białkiem. Wyżej wymienione objawy to tylko niektóre reakcje chorobowe na alergię.

Na czym polega leczenie alergii?

Podstawową metodą przeciwdziałania alergii jest unikanie czynnika uczulającego. Można też zacząć zażywać specjalne leki. Ostatnią metodą leczenia alergii jest natomiast odczulanie, które nie jest łatwym procesem, ale może być bardzo skuteczne. Jedno jest pewne –
w przypadku zauważenia objawów alergii, warto jak najszybciej udać się do lekarza. To właśnie specjalista będzie mógł stwierdzić, jakie leczenie należy podjąć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz