Artykuł sponsorowany

Nowoczesne techniki utrzymywania czystości w branży spożywczej

Nowoczesne techniki utrzymywania czystości w branży spożywczej

Branżę spożywczą możemy podzielić na m.in. przetwórstwo i magazynowanie pożywienia, a także na gastronomię. Sektory te podobnie jak placówki medyczne wymagają zastosowania szczególnych technik związanych z utrzymaniem czystości przestrzeni danych budynków. Jest to związane z bardzo restrykcyjnymi unormowaniami prawnymi, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa produktom, które będą przekazywane do konsumpcji.

Istotna rola systemów HACCP i GMP

Różnego rodzaju firmy, które działają w branży spożywczej, muszą opierać swoje działania o bardzo restrykcyjne unormowania systemów HACCP i GHP. Pierwszy z nich to analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli, który stworzony został do identyfikacji oraz oszacowania skali zagrożenia z punktu widzenia wymagań zdrowotnych dotyczących żywności. Drugi system – GHP – to tak zwana Dobra Praktyka Higieniczna, mająca na celu zapewnienie najwyższego poziomu sanitarnego na terenie danego zakładu przetwórstwa produktów przekazywanych do konsumpcji. Istotnym punktem GHP jest zatem utrzymywanie czystości danego obiektu, a także maszyn i innych urządzeń technologicznych. Obowiązkiem producentów żywności jest zatem gwarantowanie swoim organizacjom stałej i kompleksowej usługi sprzątania oraz dezynfekcji. Takie działania muszą również podejmować właściciele restauracji, barów, pizzerii, czy innych obiektów gastronomicznych (zwłaszcza tych wyróżniających się posiadaniem wielkiej powierzchni budynku i obsługujących dziennie wielu klientów).

Outsourcingowe usługi utrzymywania czystości

Warto wiedzieć, że dzisiaj najbardziej wymagające warunki systemów HACCP, czy GHP są w stanie spełnić tylko najlepsze firmy z branży utrzymywania czystości. Jedną z takich firm w Polsce jest Sogama-Eco Sp. z o.o., a potwierdzeniem jej wysokich standardów pracy, jest szeroka oferta usługowa. Opiera się on o wynajem sprzętów sprzątających, oferowanie stałej współpracy sprzątania obiektów komercyjnych i publicznych, zapewniania obsługi imprez masowych w związku z utrzymaniem czystości, czy też o pielęgnowanie terenów zielonych oraz przeprowadzanie szkoleń technologicznych. Te są między innymi związane z najbardziej wydajnymi technikami sanitarnymi, które można zastosować np. w zakładach przetwórstwa wyrobów spożywczych.

Nowoczesny sprzęt znanych marek światowych

Wysoki poziom sanitarny w zakładach spożywczych, magazynach, czy restauracjach, jest związany w dużej mierze z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Obecnie zestawy mopów, ścierek i zwykłych odkurzaczy nie wystarczą. W wielkopowierzchniowych obiektach stosuje się dzisiaj odkurzacze kolumnowe, zamiatarki, automaty sprzątające, maszyny jednotarczowe, czy też maszyny piorące. Ważne jest przy tym to, iż dzięki nim proces dokładnego czyszczenia i dezynfekcji jest bardzo usprawniony, a to w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych działających 24h jest niesamowicie istotne. Optymalizacja czasu procesu sprzątania, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów, jest jednak możliwe tylko przy wykorzystaniu maszyn sprzątających uznanych na całym świecie marek. Konstrukcje ich urządzeń są bowiem idealnie dostosowane do prac specjalistycznych, mających spełnić m.in. wymagania GHP. Najlepszymi firmami producenckimi na świecie są obecnie: Columbus, Kiehl czy Nilco.

Ekologiczne środki czyszczące i dezynfekujące

Istotnym czynnikiem przy zapewnianiu najwyższych standardów higienicznych w budynkach jest również stosowanie odpowiedniej chemii czyszczącej i dezynfekującej. W branży spożywczej jest to szczególnie ważne, ponieważ żadne substancje szkodliwe nie mogą dostać się do produkowanych, sprzedawanych, czy składowanych wyrobów. Obecnie najlepsze firmy utrzymywania czystości wykorzystują zatem tylko i wyłącznie atestowane środki ekologiczne, które tworzone są na bazie naturalnych, roślinnych składników. Warto przy tym wiedzieć, że obecnie ich ceny wcale nie muszą różnić się znacznie od tych ustalanych dla środków chemicznych.

Bezpieczeństwo podłoża użytkowego

Bardzo ważnym działaniem mającym duże znacznie dla utrzymywania czystości i bezpieczeństwa obiektów, które wdrażane jest we wielu przedsiębiorstwach – nie tylko branży spożywczej – jest polimeryzacja nawierzchni. Wyspecjalizowane firmy w odpowiednich procesach rozprowadzają na podłożu dwie warstwy polimerowe, które wykazują wiele ważnych cech, są one bowiem antypoślizgowe, zabezpieczają posadzki przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed działaniem wody i innych cieczy, a także przed procesem starzenia się materiału (betonu, kauczuku, czy linoleum). Bezpieczeństwo użytkowe, które gwarantuje polimeryzacja, jest dzisiaj bardzo ważne w obiektach przetwórstwa spożywczego, zwłaszcza że właśnie te powłoki ochronne sprzyjają łatwiejszemu usuwaniu brudu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz