Materiał Partnera

Niezrównane uroki wędkowania

Niezrównane uroki wędkowania

Wielbiciele wędkarstwa dostrzegają wiele jego uroków. Zaspokojenie instynktów łowieckich, wytchnienie wśród przyrody i ciszy, tak cenne w dzisiejszych czasach. Różnorodność wędkarstwa daje satysfakcję zarówno osobom lubiącym spokój – tu wędkarstwo gruntowe – jak i takim, którzy preferują ruch i mają dobry refleks – tzw. przepływanka. Można i przedzierać się przez gąszcze nad brzegami rzek i jezior ze spinningiem i muchówką.

Jak zachęcić dziecko do wypraw z wędką?

Ale jeśli wolelibyśmy uprawiać ten sport z kimś, trzeba znaleźć sposób, by bliską nam osobę – dziecko, kolegę, koleżankę – zachęcić. Szczególnie wyjątkowy jest czas, który tata i syn – lub córka, wiele dziewcząt też lubi wędkarstwo – spędzają razem nad wodą. Na początek doświadczony wędkarz musi wybrać odpowiednie łowisko. Musimy pamiętać, że nie chodzi o emocje, które dają duże wyzwania. W pierwszej wędkarskiej przygodzie chodzi o to, by nie było trudno i by nowicjusz posmakował tej satysfakcji, którą daje poruszający się spławik i kołowrotek, który reaguje na zmagania z rybą. Taką szansę dają łowiska prywatne, gdzie gospodarz dba o regularne zarybianie.

Często dostosowane są one do dzieci. Niezbyt głęboki zbiornik ze stojącą wodą i populacją ryb, w której przeważają okazy małej i średniej wielkości, z wygodnym dojazdem i przygotowanymi stanowiskami, sprawdzi się najlepiej. Znawcy tematu twierdzą, że staw z wyrośniętymi karasiami srebrzystymi to najlepszy wybór, gdyż są to ryby niezbyt płochliwe, łatwo je zacinać, są dość silne, więc można poczuć ten dreszczyk emocji w trakcie holu, a poza tym żerują stadnie i najchętniej w czasie letnich miesięcy, więc można spędzić w ich towarzystwie długie godziny ciepłych wakacyjnych dni. Dla prawdziwego wędkarza to nie wyzwanie, ale mówimy tutaj o zachęcaniu nowicjuszy.

Wędka, żyłka, spławik i co jeszcze?

Drugą bardzo istotną rzeczą jest odpowiedni sprzęt do wędkowania. Tu też powinniśmy postawić na prostotę, dlatego na początek najlepsze są 4-5 metrowe lekkie baty. Wędka z kołowrotkiem to już coś dla bardziej obeznanych wędkarzy. Żyłka do wędki najlepsza będzie o grubości 0,12 do 0,14 mm, a spławiki o wyporności 1-2 gramów i haczyki do wędki nr 14 i 10. Do tego warto mieć w zestawie pudełko małych ciężarków, podpórki, gruntomierz, wypychacz, drabinki na zestawy, oraz zanętę i białe robaki, a także krzesełka wędkarskie, wiaderko na zanętę i ściereczkę. Kupując zestawy wędkarskie, warto zaopatrzyć się też w zestawy zapasowe, zwłaszcza na wyprawy z początkującymi wędkarzami. Zakupy można zrobić w specjalistycznych sklepach wędkarskich albo przez internet, na przykład na stronie Wędkarskiej Polski, gdzie znajdziemy pełny asortyment od akcesoriów wędkarskich jak podbieraki i sita, po ubrania dla wędkarzy i siedziska do wędkowania.

Opracowanie:
Gdynia, Stawna 1A lok. 3
tel. 502 984 479
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz