Artykuł sponsorowany

Niezbędne informacje na temat podstawowej opieki zdrowotnej

Niezbędne informacje na temat podstawowej opieki zdrowotnej

Już od momentu narodzin każda osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia objęta jest tak zwaną podstawową opieką zdrowotną. Większość usług z tym związanych wykonywana jest przez naszego lekarza rodzinnego, są jednak również i inne osoby, z których pomocy możemy korzystać w ramach tego świadczenia. Dowiedzmy się wielu niezbędnych informacji na temat podstawowej opieki zdrowotnej.

Co wchodzi w zakres usług podstawowej opieki zdrowotnej?

Podstawowa opieka zdrowotna, czyli w skrócie POZ to darmowe dla osób ubezpieczonych w NFZ podstawowe usługi z zakresu pomocy lekarskiej, a obejmują one między innymi takie sprawy jak:

  • Badania profilaktyczne i diagnostyczne
  • Podstawowe szczepienia
  • Świadczenia zdrowotne
  • Rehabilitację
  • Usługi pielęgnacyjne
  • Dostęp do lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej
  • Możliwość transportu sanitarnego (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego).

Ważne w POZ jest również to, że usługi przeprowadzane mogą być zarówno w placówce medycznej jak i w naszym domu, jeżeli sytuacja zdrowotna tego wymaga. Wszyscy lekarze, pielęgniarki oraz inne podmioty świadczące opiekę zdrowotną w ramach POZ zobowiązane są do obsługi pacjentów w godzinach od 8 do 18 od poniedziałku do piątku.

Co zrobić w przypadku konieczności skorzystania z POZ w święta lub weekendy?

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której z nagłej przyczyny będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej w godzinach lub dniach nie objętych standardową dzienną obsługą medyczną, to wtedy mamy możliwość udania się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która świadczy usługi w godzinach od 18 do 8 następnego dnia roboczego oraz całodobowo w święta i weekendy. Pomoc w tych ramach udzielana jest oczywiście bez konieczności posiadania skierowania i jest całkowicie bezpłatna dla osób ubezpieczonych, a porada lekarska może być udzielona zarówno telefonicznie jak i w naszym domu lub placówce medycznej. Warto również wspomnieć, że wyjeżdżając gdziekolwiek poza nasze miejsce zamieszkania również, mamy możliwość korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak wybrać lekarza rodzinnego?

Aby zapisać się do określonego lekarza rodzinnego, najpierw musimy dokonać jego wyboru. Kiedy już to zrobiliśmy, to musimy wypełnić w naszej przychodni specjalną deklarację wyboru zarówno lekarza rodzinnego jak i pielęgniarki i położnej (w przypadku kobiet), zaś bezpłatnie zmian możemy dokonać dwukrotnie w ciągu roku. Wszelkie usługi dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej takie, jak na przykład rehabilitacja lub badania laboratoryjne możemy uzyskać między innymi w centrum medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz