Artykuł sponsorowany

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – skąd się bierze, jak go zwalczać i w jaki sposób można zapobiegać?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – skąd się bierze, jak go zwalczać i w jaki sposób można zapobiegać?

Kiedy wiosna i pierwsze ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami, wiele osób przypomina sobie o czymś, co wyrzucili z pamięci przez okres zimowy – klimatyzacji. Nieużywana przez kilka miesięcy może wydzielać nieprzyjemne zapachy, a nawet rozpylać w powietrzu niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje chorobotwórcze. Nie należy maskować tego zapachami samochodowymi, lecz niezwłocznie udać się do serwisu.

Skąd bierze się nieprzyjemna woń?

Brzydki zapach wydobywający się z klimatyzacji wynika z obecności pleśni, grzybów, roztoczy oraz bakterii. Wraz z filtrowanym powietrzem dostają się one i osadzają w przewodach oraz filtrze. Wilgotne środowisko sprzyja ich rozwojowi. W momencie, kiedy klimatyzacja je nieużywana podczas okresu od jesieni do późnej wiosny – drobnoustroje mają idealne środowisko do namnażania.

Po czym rozpoznać, że z nawiewem dzieje się coś złego:

  • przestaje chłodzić lub chłodzi w mniejszym stopniu niż powinien
  • po włączeniu wydobywa się z niego nieprzyjemna woń
  • siła nawiewu raz jest mocniejsza, raz słabsza mimo chodzenia na tym samym stopniu intensywności
  • układ po włączeniu wydaje dźwięki

Samodzielne czyszczenie i wymiana filtru

Największa ilość zanieczyszczeń i drobnoustrojów osiedla się w okolicy filtra, dlatego niezmiernie ważne jest jego regularna wymiana lub czyszczenie. Ponadto, w marketach oraz serwisach motoryzacyjnych istnieje możliwość zakupu środków do samodzielnego oczyszczania klimatyzacji. Jest to dobry zabieg profilaktyczny, ale należy pamiętać, że nie zastąpi on dokładnego czyszczenia w serwisie. By mieć pewność, że klimatyzacja jest w dobrym stanie, dobrze jest raz do roku (najlepiej w okresie wiosennym, kiedy chcemy używać klimatyzacji) udać się do mechanika, specjalizującego się w diagnostyce stanu klimatyzacji. Dobrym sposobem na zachowanie sprawnej „klimy” jest również używanie jej przez zimę, ustawiając po prostu na ciepły nawiew.

Profesjonalny serwis – czy warto?

Doświadczony w naprawie klimatyzacji mechanik nie tylko ją wyczyści oraz wymieni stary, zagrzybiony filtr, ale również napełni i sprawdzi ogólny stan techniczny. Serwis specjalizujący się w naprawach klimatyzacji to między innymi 4mcars. Cały pakiet zabiegów u profesjonalnego mechanika obejmuje diagnostykę układu, odgrzybienie, uzupełnienie czynnika chłodzącego i kosztuje około 200 PLN. Jako jednorazowy, coroczny wydatek nie jest to duża kwota, a pozwoli zachować prawidłowe funkcjonowanie układu klimatyzacji na długie lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz