Artykuł sponsorowany

Naleśniki i krokiety. Zaglądamy do wnętrza.

Naleśniki i krokiety. Zaglądamy do wnętrza.

Polska kuchnia jest niezwykle różnorodna. Dania mączne stanowią pokaźną grupę wśród specjałów dla niej charakterystycznych. Knedle, kopytka, pierogi, pyzy to tylko niektóre z nich. Do tego zacnego grona należą także naleśniki i krokiety. Co kryją w sobie te smaczne zawijasy?  Dlaczego inaczej się nazywają, choć krokiety robi się z naleśników? Jaka jest między nimi różnica? Czy obiad zawsze musi składać się z ziemniaków, mięsa i surówki?

Krokiet to naleśnik. A naleśnik to krokiet?

Naleśnik, jak powszechnie wiadomo, to cieniutki okrągły placek, w którego skład wchodzi mąka, mleko, jajko, cukier i woda gazowana. A krokiet? No właśnie. Krokiety robi się z wcześniej usmażonych naleśników, tyle ze miejsce cukru zastępuje sól. Można by więc powiedzieć, że krokiety to wytrawna wersja naleśników. Otóż nie do końca. Jak tłumaczą nam pracownicy Wytwórni wyborów garmażeryjnych z Wrocławia, oferującej najbardziej znane polskie potrawy, krokiety faktycznie zawierają zawsze wytrawne nadzienie. Jednakże w przeciwieństwie do naleśników, dodatkowo obtacza się je w jajku i w bułce tartej, tworzącej panierkę i smaży na oleju. Naleśniki zaś wypełnia się przeważnie słodkim farszem, zwija w dowolny sposób i pałaszuje ze smakiem.



Co jest w środku?

Zajrzyjmy do wnętrza popularnych na polskim stole naleśników i krokietów. Wchodzimy tutaj do świata przeróżnego wypełnienia słodkich i wytrawnych placków. Jeśli chodzi o naleśniki to tak jak już wspomniano, ich farsz najczęściej jest słodki. Może być to dżem, domowa konfitura lub powidła. Tradycyjne naleśniki zawierają też biały ser ze śmietaną i cukrem. Podniebienie wielbicieli nowoczesnych smaków uraczy zaś połączenie kremu czekoladowego i banana lub serka mascarpone z malinami. Duet kurczaka i szpinaku także może znaleźć się w smacznym zawijasie.  Czy to oznacza, że jest to krokiet? Jeśli go nie usmażymy to nadal pozostanie naleśnikiem. Krokiety z kolei mogą być przysmakiem dla wegetarian lub dla fanów mięsnych potraw. Jaroszy ucieszy jeden z najpopularniejszych farszów zawartych w krokietach, a mianowicie kapusta i grzyby. Pyszną alternatywę może stanowić połączenie pieczarek i sera, który pod wpływem ciepła roztopi się i otuli poszatkowane pieczarki. Mięsne wypełnienia są równie smaczne. Najczęściej jest to mielone mięso, dla uzyskania jednolitej konsystencji. A jak krokiety to musi być barszcz czerwony. Zarówno naleśniki, jak i krokiety można dowolnie faszerować, po pokazuje oferta Wytwórni wyrobów garmażeryjnych Małgorzaty Kupskiej. Z pewnością jest to ciekawy sposób na zaskoczenie domowników inną formą obiadu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz