Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych

Najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych

Kiedy w domu niespodziewanie gaśnie światło, jego mieszkańcy zwykle wpadają w popłoch. Nawet chwilowy brak prądu w mieszkaniu może całkowicie pokrzyżować plany. Awarie elektryczne zdarzają się jednak dosyć często. Są za nie odpowiedzialne różnorodne czynniki, ale naprawę i zdiagnozowanie problemu najlepiej pozostawić specjalistom. Dlaczego dochodzi do awarii instalacji elektrycznych?


Wiek instalacji

Instalacje elektryczne składają się z kabli, gniazdek, różnego rodzaju przyłączy, które z czasem się zużywają. Niektóre z nich należy okresowo wymieniać, jednak wszystkie muszą być prawidłowo wykorzystywane. W starych instalacjach przepalają się bezpieczniki, a awarie nierzadko dotyczą także zepsutych włączników czy wyrwanych, niesprawnych gniazdek.

Wiekowe instalacje elektryczne to problem w wielu starych budynkach. Remont takiej instalacji wymaga sporo pracy, ale jest niezbędny, aby zapewnić jej użytkownikom odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Zużyte przewody, kable i niesprawne bezpieczniki mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie” – mówi elektryk z Pogotowia Instalacyjnego Mistrz Kuliński w Szczecinie.


Zwarcie

Zwarcie w obwodzie elektrycznym występuje wtedy, kiedy w krótkim czasie zostaje wyzwolona ogromna ilość energii. Dochodzi wtedy nawet do przepalenia elementów takiego obwodu.

Za zwarcia są bardzo często odpowiedzialne uszkodzone artykuły gospodarstwa domowego, takie jak płyty indukcyjne, żelazka, zasilacze do komputerów, suszarki, czy też przedłużacze. Niekiedy, aby usunąć taką awarię, wystarczy odłączyć popsute urządzenie, a następnie włączyć wybite bezpieczniki.


Uszkodzenia mechaniczne przewodów

Awarie elektryczne zdarzają się podczas prowadzenia prac remontowych. Dzieje się tak, gdyż przewody znajdujące się w ścianach mogą zostać nieumyślnie uszkodzone. Instalacja elektryczna nie ma szansy zadziałać, jeżeli kable takie zostały przewiercone czy nacięte. Może też zdarzyć się, że niewielkie uszkodzenie przewodu nie spowoduje natychmiastowej awarii. Dopiero po czasie, kiedy instalacja będzie miała kontakt z wilgocią, problem może wyjść na jaw. Taką usterkę jest w stanie zdiagnozować tylko doświadczony fachowiec.


Awarie instalacji w nowych budynkach

Awarie instalacji elektrycznych to także problem w nowym budownictwie. Wpływ mają na to błędy podczas montażu oraz źle zaprojektowana instalacja. Niekiedy zdarza się, że niepoprawnie określono moc przyłączeniową lub nieprawidłowo położono przewody. Można spotkać się także z przewodami o zbyt małym przekroju w porównaniu do założeń projektowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz