Artykuł sponsorowany

Najczęściej diagnozowane choroby neurologiczne u dzieci

Najczęściej diagnozowane choroby neurologiczne u dzieci

W przypadku dzieci niezwykle ważna jest obserwacja wszelkich objawów, które powinny skłonić do szybkiego działania. Szczególnie dzieje się tak w przypadku zaburzeń neurologicznych, które mogą być diagnozowane w różnym wieku. Na szczęście nie zawsze oznacza to trwałe i nieodwracalne zmiany, gdyż wykryte w odpowiednim momencie choroby można zatrzymać lub spowolnić. Warto wiedzieć, jakie najczęściej diagnozuje się choroby neurologiczne u dzieci i na co zwracać szczególną uwagę.

Objawy zaburzeń neurologicznych u dzieci

Tak jak w przypadku większości chorób, tak i wśród chorób neurologicznych objawy mogą być różne. Niektóre przyjmują większą lub mniejszą intensywność. Istnieje jednak zbiór pewnych charakterystycznych symptomów, które zauważone u dziecka powinny być skonsultowane z lekarzem rodzinnym lub profesjonalnym neurologiem dziecięcym.

Wśród charakterystycznych objawów chorób neurologicznych u dzieci można wyróżnić przede wszystkim opóźnienie w wykonywaniu przez malucha czynności takich jak siadanie, raczkowanie, chodzenie lub mówienie. Po obserwacji tego typu problemów warto także zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie ma zaburzeń w funkcjonowaniu zmysłów: słuchu, wzroku, równowagi lub czucia. Istotne jest także obserwacja napięcia mięśniowego. Niepokojącym objawem jest zarówno „przelewanie się” przez ręce, jak i mocno napięte mięśnie.

Objawami, przy których nie należy zwlekać z wizytą u neurologa dziecięcego, są także drgawki, niewyraźna mowa, zaburzenia świadomości, tiki, skurcze oraz zaburzenia pracy nerwów twarzoczaszki (np. utrata smaku).

W powyżej wymienionych przypadkach należy udać się do specjalisty. Warto wybrać takiego, który doskonale zna się na swojej pracy i ma bogate doświadczenie. Wśród neurologów dziecięcych przyjmujących w Suchej Beskidzkiej warto zapoznać się z ofertą usług medycznych lek. med. Barbary Achtelik-Frolik. Lekarz ten specjalizuje się w diagnozowaniu problemów neurologicznych u dzieci w różnym wieku.

Najczęstsze choroby neurologiczne

Występują zarówno w przypadku niemowlaków, jak i starszych dzieci. Szybkie zauważenie niepokojących objawów i zwrócenie się o pomoc do specjalisty może pomóc w skutecznej diagnostyce chorób neurologicznych u dzieci.

Opisane wyżej objawy mogą być przyczyną chorób takich jak:

  • padaczka różnego rodzaju,
  • wodogłowie,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • przepukliny oponowo-mózgowe i oponowo rdzeniowe,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • autyzm lub ADHD (rozpatrywane w kontekście neurologicznym).

Rzadziej występujące choroby to zapalenie mózgu, choroba Krabbego i nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Diagnozuje się je na szczęście w niewielu przypadkach. Aby uniknąć długiego leczenia i wielu wizyt u specjalistów, które są stresujące dla małych dzieci, należy pamiętać, aby dobrze obserwować swoją pociechę i odpowiednio reagować na każdą zauważoną nieprawidłowość w rozwoju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz