Materiał Partnera

Na czym polegają iniekcje gruntowe i kiedy się je wykonuje?

Na czym polegają iniekcje gruntowe i kiedy się je wykonuje?

Współczesne technologie umożliwiają konstruowanie budynków nawet na nie do końca sprzyjających terenach. Aby upewnić się, że powstałe budowle będą bezpieczne, wykorzystuje się różne metody wzmacniania stabilizacji gruntu. Jedną z takich zaawansowanych procedur są iniekcje gruntowe. Dowiedz się więcej na temat tego, kiedy można i powinno się je wykonać oraz na czym polegają prace.

Kiedy potrzebne jest wzmocnienie gruntu?

Nie każde podłoże jest na tyle wytrzymałe, aby przejąć na siebie obciążenia związane z posadowieniem budynku. Kompleksowe informacje o gruncie pomogą jednak dobrać metody jego stabilizacji – tak, aby był on przygotowany pod budowę. Techniki zagęszczania i stabilizacji gruntu można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich obejmuje mechaniczne ubijanie czy też obciążenie nasypem. Drugi wymaga zastosowania dodatkowych materiałów, które wprowadza się w poszczególne warstwy gruntu. Najpopularniejszą metodą z tej grupy są iniekcje gruntowe.

Iniekcje wykonuje się wtedy, gdy trzeba zapobiec osuwaniu się podłoża. Metoda może być wykorzystywana zarówno przy przygotowywaniu gruntów pod budowę, jak i w przypadku konieczności wzmocnienia podłoża pod istniejącymi obiektami, które zaczynają osiadać. Technologia jest szczególnie przydatna w przypadku budowli zabytkowych, pozwalając na stabilizację gruntu bez ingerencji w konstrukcję. Ponadto iniekcje mogą być stosowane w celu stabilizacji skarp i wykopów, czy też uszczelniania tuneli, przejść podziemnych, zapór
i innych struktur znajdujących się pod poziomem gruntu.

Na czym polegają iniekcje gruntowe? Jak wyglądają prace?

Dokonanie iniekcji gruntowych wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednio dobranych materiałów chemicznych. Tego typu prace powinny być realizowane wyłącznie przez specjalistów, ponieważ od właściwego doboru parametrów i metod zależy ich skuteczność. Wśród wykorzystywanych technik można wyróżnić:

  • iniekcje niskociśnieniowe,

  • iniekcje rozpychające,

  • iniekcje kontaktowe,

  • Jet Grouting.

Jak mówi ekspert z firmy Geoservice Sp. z o.o. z Wrocławia: Metoda niskociśnieniowa należy do najbardziej uniwersalnych. Wymaga dokonania precyzyjnych odwiertów i wprowadzenia w nie rur stalowych lub z PVC, przez które wprowadzamy do gruntu odpowiednio dobrany środek pod ograniczonym ciśnieniem. Do wykonywania iniekcji wykorzystujemy, w zależności od potrzeb, ekologicznie obojętne media chemiczne, zaczyny cementowe, cementowo-popiołowe lub cementowo-bentonitowe. Wprowadzone do gruntu wiążą one jego luźne cząsteczki, przez co podłoże uzyskuje podwyższoną szczelność i wytrzymałość na ściskanie.

Opracowanie:
Wrocław, Odrzańska 23
tel. 71 343 13 28
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz