Artykuł sponsorowany

Na czym polega wzorcowanie aparatury pomiarowej?

Na czym polega wzorcowanie aparatury pomiarowej?

Wzorcowanie aparatury pomiarowej polega w dużej mierze na sprawdzaniu jej parametrów związanych z wielkością elektryczną, temperaturą, ciśnieniem oraz siłą działania. Takie badania najczęściej przeprowadza się w specjalnie wyposażonym laboratorium wzorującym, które zapisuje właściwości urządzeń nawet przez 24h. Jak wygląda takie sprawdzenie? Oto kilka faktów!

Co to jest wzorcowanie?

Proces wzorcowania polega w skrócie na czynnościach sprawdzających pracę wybranego urządzenia pomiarowego. W praktyce badanie to bazuje na obserwacji i zapisie danych z działania posiadanej przez klienta maszyny, która jest podłączona do urządzenia wzorującego. Jeśli wyniki pracy obu przyrządów nie różnią się – oznacza to, że testowany sprzęt działa poprawnie i jest wiarygodny. Jeśli zaś widoczne są duże rozbieżności, należy taki element skalibrować lub wymienić na nowy.

Dlaczego aparaturę pomiarową wzorcuje się w laboratorium?

Miejsce dokonywania pomiarów musi spełniać określone standardy. Laboratoria dysponują szeroką gamę wzorników, które umożliwiają sprawdzenie wielu rodzajów urządzeń. W takim miejscu sprzęt otrzymuje także wymagane dokumenty.

Samodzielne wzorcowanie przyrządów pomiarowych jest więc najczęściej niemożliwe, a specjalistyczne laboratorium wystawia także certyfikat zgodności z Polskim Centrum Akredytacji.

W takim miejscu znajdują się m.in.:

  • przyrządy do wzorcowania przymiarów,
  • stanowiska do wzorcowania płytek wzorcowych,
  • maszyny współrzędnościowe,
  • wielofunkcyjne kalibratory,
  • obciążniki do wywoływania siły.

Przykłady sprzętów pomiarowych do wzorcowania

– Przykładowe urządzenia, które wzorcuje się w specjalistycznych laboratoriach, to m.in.: czujniki termoelektryczne, pirometry, termometry, tachometry, multimetry analogowe oraz ciśnieniomierze. Praca każdej z tych aparatur jest szczegółowo analizowana i zapisywana. Po takim sprawdzeniu można zyskać wymierne wyniki z zakresu sprawności posiadanego sprzętu – informuje pracownik firmy METROTEST Sp. z o.o. z Elbląga.

Wzorcowanie urządzeń mierzących temperaturę, cienienie, natężenie prądu oraz wielkości geometrycznych skutkuje dokładnym sprawdzeniem ich parametrów. Dzięki temu używanie podobnych sprzętów w warunkach profesjonalnych jest bezpieczne i daje gwarancję poprawnych wyników pomiarowych.

Ważną kwestią jest także świadomość, że każdy z przyrządów może się zepsuć. Z tego powodu należy regularnie sprawdzać posiadany osprzęt. Takim sposobem można uniknąć wielu pomyłek w bardzo specjalistycznych gałęziach przemysłu, które bazują na dokładności aparatury pomiarowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz