Artykuł sponsorowany

Na czym polega spawanie?

Na czym polega spawanie?

Stal, w momencie jej odkrycia i produkcji, stała się jednym z najważniejszych surowców w przemyśle. Dzięki niej możliwe stało się wykonanie specyficznych narzędzi oraz broni. Nadeszła również chwila, podczas której ludzkość odkryła jej wyjątkowe właściwości podczas jej podgrzewania. Tak zaczęto, najpierw prymitywnie, łączyć ze sobą produkty wykonane z tego materiału. Następnie stosowano lutowanie, a obecnie wykorzystuje się różne techniki spawania. Czym właściwie jest spawanie i gdzie znajduje zastosowanie?

Co to jest spawanie?

Pracownicy firmy Usługi Spawalnicze Arkadiusz Wolanowski, definiują spawanie, jako połączenie kilku elementów, które mogą, ale nie muszą, być wykonane z tego samego materiału. Miejsce spojenia należy podgrzać, to znaczy zadziałać odpowiednią energią tak, aby brzegi zostały stopione. W większości przypadków w miejscu łączenia dodaje się tzw. spoiwo, które pomaga w łączeniu materiałów. Źródłem ciepła w jest zwykle łuk spawalniczy, który jest wytworzony przez prąd, generowany przez spawalnicze źródło prądu.

Jakie są rodzaje spawania?

Metody spawania rozróżnia się na podstawie źródła generowania ciepła oraz sposobu podawania materiału dodatkowego. Najczęściej stosowanym, a zarazem najstarszym rodzajem spawania konstrukcji stalowych jest metoda MMA. Charakteryzuje się ona łatwym do przenoszenia i użycia sprzętem, dlatego jest wykorzystywana w pracach instalacyjnych, często na zewnątrz budynku. Spawanie TIG jest wolniejsze, ale bardziej precyzyjne. Pozwala uzyskać wyjątkowo ładne spoiny, dlatego jest stosowane w miejscach dobrze widocznych. Metoda MIG/MAG z kolei charakteryzuje się występującą otoczką gazu, który nie dopuszcza do miejsca spawania powietrza atmosferycznego oraz zanieczyszczeń, a topiąca się elektroda stanowi dodatkową spoinę między elementami. W metodzie MIG występuje gaz obojętny, natomiast w metodzie MAG - gaz aktywny. Jego rodzaj zależy od spawanych materiałów. Istnieją także inne warianty specjalistycznego spawania, takie jak spawanie laserowe, plazmowe czy ultradźwiękowe.

Profesjonalne zakłady spawalnicze

Spawaniem zarówno mało, jak i wielkogabarytowym, zajmują się fachowcy. Należy pamiętać, że spawanie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz jest zadaniem odpowiedzialnym. To właśnie profesjonaliści zajmują się projektowaniem konstrukcji stalowych i ich montażem w przypadku szkieletów budynków, pomostów czy rusztowań. Kontaktując się z takim zakładem, można uzyskać rzeczowe porady oraz zapoznać z ofertą usług spawalniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz