Artykuł sponsorowany

Na czym polega liofilizacja? Liofilizowane produkty firmy LST-Polska Sp. z o.o.?

Na czym polega liofilizacja? Liofilizowane produkty firmy LST-Polska Sp. z o.o.?

Niektóre produkty, zwłaszcza owoce i warzywa, nie są dostępne przez cały rok, mimo że ich cenne właściwości odżywcze, smakowe i aromatyczne są doceniane przez konsumentów. Równolegle z obróbką technologiczną należy wziąć pod uwagę utratę witamin czy nawet uzyskanego koloru. Dzięki procesowi liofilizacji, której poddaje się produkty z firmy LST-Polska Sp. z o.o. z Bełżyc, straty te są ograniczone. Ponadto produkt będzie charakteryzował się właściwościami zbliżonymi do świeżych owoców.

Co to jest liofilizacja?

Liofilizacja jest suszeniem sublimacyjnym, sprawdzonym procesem konserwacji. Polega to na usunięciu wody z zamrożonego produktu za pomocą lodu, co oznacza to, że lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną z pominięciem stanu ciekłego. Proces ten zachodzi w niskiej temperaturze i znacznie obniżonym ciśnieniu i jest najlepszy pod względem zachowania wartości odżywczych produktów. Proces liofilizacji obejmuje trzy etapy: zamrażanie, sublimację i desorpcję. Urządzeniem, w którym odbywa się proces liofilizacji, jest liofilizator. W wyniku odwadniania produkt końcowy w ponad 90% swojej pierwotnej masy i wilgotności zostaje zredukowany do 2%. Produkty liofilizowane, eksportowane między innymi przez firmę LST-Polska Sp. z o.o. z Bełżyc, są higroskopijne, czyli pochłaniają wilgoć z otoczenia. Dlatego nie powinny być przechowywane w pobliżu miejsca gotowania i wysokiej wilgotności.

Jakie są zalety produktów liofilizowanych?

Liofilizacja to najlepszy sposób na zachowanie wartości odżywczych suszonych produktów. Jeśli chodzi o witaminy, to spożywając porcję 15 gramów proszków warzywnych lub owocowych, można pokryć część wysoce przyswajalnego naturalnego zapotrzebowania na witaminę C. Liofilizacja jest najczęściej stosowana w przypadku owoców i warzyw, czyli produktów, które nie mogą być przechowywane zbyt długo. Jest to doskonały sposób na ochronę ich przed popsuciem. W przeciwieństwie do innych metod liofilizacja pozwala na zachowanie wartości odżywczych produktu oraz jego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Dzięki temu można cieszyć się ulubionymi sezonowymi owocami i warzywami przez cały rok. Ich przechowywanie nie wymaga konserwacji w układach chłodzenia.

Jakie owoce poddaje się liofilizacji?

Najczęściej liofilizacji poddaje się porzeczki, ananasa, maliny i truskawki, jednak temu procesowi poddaje się również warzywa, zioła, grzyby i makarony. W firmie LST-Polska Sp. z o.o. z Bełżyc dostępne są następujące liofilizowane produkty: borówka amerykańska, czarny bez, jabłka, jagoda leśna, jeżyna, malina, porzeczka czarna i czerwona, truskawka i wiśnia. Owoce te liofilizuje się w różnych postaciach, czyli: w proszku, kostce, plasterkach i w całości. Zastosowanie takich produktów jest bardzo szerokie. Liofilizowaną żywność wykorzystuje się do: museli, deserów, chipsów owocowych, herbat, produktów mlecznych i dla dzieci oraz wyrobów cukierniczych.

Opracowanie:
Bełżyce, Przemysłowa 50a
tel. 81 517 37 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz