Artykuł sponsorowany

Na czym polega budownictwo melioracyjne? Firma melioracyjna Michał Zaręba

Na czym polega budownictwo melioracyjne? Firma melioracyjna Michał Zaręba

Melioracje kojarzone są najczęściej z rolnictwem i poprawą jakości gleby. Są to zabiegi, które polegają na polepszeniu zdolności produkcyjnej gleb. Prace melioracyjne mają jednak o wiele szersze zastosowanie. Melioracje wodne to jeden z rodzajów zabiegów, w której to kategorii zawiera się nawadnianie gleb, ale także regulowanie rzek, budowanie kanałów i wałów przeciwpowodziowych. To główne zadania z zakresu budownictwa melioracyjnego. 

Melioracja gruntów i jej rodzaje

Melioracja wodna to przede wszystkim poprawa jakości gleb, ale również przystosowanie terenów pod budynki mieszkalne czy przemysłowe. Jest ściśle związana z budownictwem melioracyjnym. To jednak nie wszystko. Zakres prac jest szeroki, można więc podzielić je na kilka rodzajów:

  • melioracje specjalistyczne, czyli głównie takie, które skupiają się na odwadnianiu terenów przeznaczonych pod budowę i przemysłowych,

  • fitomelioracje polegające na regulacji środowiska wodnego – osiąga się to przede wszystkim poprzez nasadzenia roślin na terenach zalewowych,

  • melioracje przeciwpowodziowe i przeciwerozyjne, gdzie działanie skupia się na ochronie przed zagrożeniem powodziowym oraz erozją brzegów.

Można więc uznać, że melioracja obejmuje odpowiednie nawadnianie gleb oraz regulowanie obiegu wody. To tradycyjne pojęcie związane z pracami takimi jak melioracja gruntów, drenowanie czy tworzenie rowów nawadniająco-odwadniających. Istotna jest także wspomniana wyżej ochrona przeciwpowodziowa i przeciwerozyjna. Aby zabezpieczać tereny zalewowe przed niszczycielskim działaniem pobliskich rzek, w ramach prac melioracyjnych wykonuje się budowę wałów przeciwpowodziowych. W zakres działań ochronnych wchodzi także regulacja rzek oraz budowa zbiorników retencyjnych wraz z zaporami.

Budownictwo melioracyjne

Z pojęciem melioracji ściśle związane jest budownictwo melioracyjne, zwane też budownictwem wodnym. Polega ono na wykonywaniu elementów infrastruktury melioracyjnej, ale także na konserwacji, udrażnianiu i utrzymywaniu w dobrym stanie technicznym już istniejących. Działalność związana z budownictwem hydrotechnicznym wymaga wysokiej, specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień. Specjaliści od melioracji, tacy jak Firma melioracyjna Michał Zaręba, biorą udział w procesie powstawania budynków czy elementów infrastruktury.

Firma melioracyjna Michał Zaręba to ekspert w dziedzinie melioracji terenu i produkcji materiałów melioracyjnych, takich jak kiszki faszynowe wykorzystywane w budownictwie wodnym czy faszynowaniu stawów i zbiorników. W ofercie znajdziemy różne rodzaje kiszek faszynowych, takie jak sosnowe, wiklinowe i leśne, niezbędne do prac melioracyjnych oraz ochrony brzegów i skarp. W ofercie Michała Zaręby można także znaleźć usługi związane z wytwarzaniem faszyn na potrzeby innych przedsiębiorstw działających w branży melioracji terenu czy budownictwa. Firma stanowi kompleksowego partnera dla klientów indywidualnych i biznesowych poszukujących profesjonalnych usług i produktów związanych z melioracją terenu.

Opracowanie:
Łubianka, Czerwcowa 9
tel. 579 568 897
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz