Na co pomaga aloes? Właściwości aloesu

Na co pomaga aloes? Właściwości aloesu

Najcenniejszy jest miąższ aloesu, który, mimo że w 96% składa się w wody, to zawiera również mnóstwo wartościowych składników takich jak polisacharydy, cenne tłuszcze, kwasy, sole mineralne, przeciwutleniacze czy biotynę. Dlatego też aloes jest tak chętnie wykorzystywane zarówno w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, jak i domowej apteczce. Aloes w doniczce można bez problemu wyhodować w domu i cieszyć się z jego cennych właściwości. Dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć po sok lub żel aloesowy.

Strony www Strony www

Na co pomaga aloes?

Właściwości aloesu są doceniane od lat. Po sok lub wyciąg z aloesu powinny sięgnąć osoby, które zmagają się z problemami trawiennymi. Aloes może okazać się panaceum na stany zapalne czy wrzody żołądka. Wzmacnia mikroflorę jelitową i działa przeciwzapalnie, więc może być skuteczny przy leczeniu IBS (zespołu jelita drażliwego) oraz choroby Leśnioweskiego-Crohna. Pomoże przy problemach z wątrobą.

Aloes leczniczy przyniesie ulgę również przy problemach skórnych. Żel aloesowy znajduje zastosowanie w leczeniu i łagodzeniu przykrych dolegliwości związanych z łagodną łuszczycą. Działa antyseptycznie i zwalcza stan zapalny. Pomoże także w przypadku ukąszenia lub użądlenia owadów.

Roślina sprawdzi się w przypadku jesienno-zimowych infekcji. Wyciąg z liści aloesu polecany jest w leczeniu wirusowych i bakteryjnych infekcji dróg oddechowych. Dodatkowo wzmacnia odporność, więc jeśli obawiasz się przeziębienia, koniecznie sięgnij po preparaty z aloesem.

Jak wykorzystać liście aloesu?

Aloes do picia, czyli sok z aloesu

Sok z aloesu pomoże przy dolegliwościach z układem trawiennym. Pobudza jelita do działania, wspomaga metabolizm, redukuje zaparcia, działa oczyszczająco wzmacnia mikroflorę jelitową. Sok z aloesu można przygotować domowym sposobem na bazie liści lub kupić gotowy w aptece albo sklepie zielarskim i ze zdrową żywnością.

Żel aloesowy na podrażnienia

Aloes wykazuje działania przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i regeneracyjne. To wszystko dzięki zawartości cennego kwasu salicylowego. Z kolei zawarte w miąższu polisacharydy wpływają na szybsze gojenie się ran. Jeśli więc chcesz szybko zregenerować uszkodzoną lub podrażnioną skórę, posmaruj ją żelem aloesowym. Działa nawilżająco i ujędrniająco. Aloes pomoże też przy łuszczycy. Dobrej jakości żel z aloesu kupiony w aptece powinien składać się minimum z 98% czystego aloesu pozyskiwanego metodą na zimno.

Aloes na twarz

Roślina świetnie działa na skórę całego ciała, ale w szczególności warto zastosować żel na twarz. Po aloesowe kosmetyki powinny sięgnąć osoby, które mają suchą, zmęczoną lub zaczerwienioną skórę twarzy, a także te, które borykają się z wypryskami i trądzikiem. Aloes rozjaśnia przebarwienia, które lubią pojawiać się po opalaniu.

Możesz nacierać twarz miąższem z odciętego kawałka aloesu lub zastosować gotowy żel aloesowy. Stosuj specyfik w formie kremu lub jako maseczka – dodaj miód i ulubiony hydrolat. Aloes sprawdzi się również jako baza pod makijaż lub stosowany punktowo na wszelkie zmiany zapalne, wypryski i trądzik. Zastąpi też krem pod oczy, bo świetnie radzi sobie z opuchlizną. Warto wcześniej schłodzić go w lodówce.

Aloes na włosy

Aloesowy żel idealnie działa na włosy – nawilża zarówno kosmyki, jak i skórę głowy, przynosi ulgę swędzącej skórze, usuwa łupież. Poza tym przyspiesza porost włosów, wygładza, nabłyszcza. Problem z elektryzowaniem, puszeniem i kołtunami to już przeszłość, jeśli w pielęgnacji wprowadzić żel z aloesem. Jak go stosować? Solo a najlepiej w połączeniu z olejem. Olejowanie włosów na żel aloesowy odżywia i zapobiega przesuszeniu. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz