Materiał Partnera

Mozaika w łazience, rodzaje i zastosowanie

Mozaika w łazience, rodzaje i zastosowanie

Mozaika to dekoracyjny materiał stosowany między innymi z łazienkach. Dzięki niewielkim rozmiarom z poszczególnych elementów można układać niepowtarzalne wzory. Co ważne, ornamenty z mozaiki mają ponadczasowy charakter i nigdy nie wychodzą z mody. Jakie są rodzaje mozaiki i jak można zastosować ją w łazience?

Mozaika to małe różnokolorowe kwadraciki o boku od 1 do 3 cm, wykonywane z różnych materiałów. Wzory z ich zastosowaniem są tradycyjnym starym sposobem na wykańczanie ścian i podłóg. Misterne ozdobne wzory cieszą oko i nigdy nie wychodzą z mody. Z małych kwadracików można stworzyć niepowtarzalną układankę, nadając łazience wyjątkowy charakter.

Zastosowanie mozaiki w łazience

Mozaika najlepiej sprawdza się w łazienkach o dużej powierzchni. Jeśli nie chcesz optycznie pomniejszyć przestrzeni, w małej łazience nie wykładaj jej na wszystkich czterech ścianach. Gdy do dyspozycji masz stosunkowo niewielkie pomieszczenie, możesz zastanowić się nad wykonaniem ozdobników, np. wzorów, rozet wbudowanych w inny materiał wykończeniowy, w wybranych miejscach na ścianie. Mozaikę można też stosować na podłodze, jak również na elementach profilowanych. Jak mówi ekspert firmy Adventis, małe kwadraciki dobrze nadają się do pokrywania łuków, a zatem sprawdzają się na brodzikach czy obudowach wanien. Można też z powodzeniem zastosować je również na blatach umywalkowych.

Rodzaje mozaiki

Elementy mozaiki wykonywane są z różnorodnych materiałów. Najpopularniejsza jest obecnie mozaika ceramiczna z masy gresowej, która posiada wiele zalet. Jest między innymi odporna na ścieranie, zmienną temperaturę czy wilgoć. Doskonale sprawdza się w łazienkach, ale również na zewnątrz pomieszczeń.

W sprzedaży dostępna jest też mozaika szklana, z kamienia naturalnego, metalowa, mozaika z kamieni półszlachetnych, masy perłowej czy z drewna. Należy zwrócić uwagę, że mozaika drewniana nie powinna być stosowana w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody i  zawilgoconych. Przy stosowaniu mozaiki drewnianej w łazience należy pamiętać o jej regularnej impregnacji.

Mozaika doskonale sprawdza się na  na nieregularnych powierzchniach. Można układać ją na kolumnach i łukach. Nic dziwnego, że często kojarzy się z luksusowymi stylizowanymi wnętrzami. Możemy jednak również z powodzeniem stosować ją w małych nowoczesnych łazienkach, a duży wybór kolorów i materiałów daje nieograniczone możliwości dekoracyjne.

Opracowanie:
Warszawa, Potockich 114 lok. 77
tel. 795 635 855
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz