Artykuł sponsorowany

Motywacja i docenianie pracowników - jak trafić w gust swojego zespołu?

Motywacja i docenianie pracowników - jak trafić w gust swojego zespołu?

Co robić, aby w zespole panowała odpowiednia atmosfera, a poziom zaangażowania u pracowników utrzymywał się na stałym, wysokim poziomie? Wiele zależy tutaj od indywidualnego podejścia poszczególnych członków kadry pracowniczej, ale istotną rolę odgrywa także szef. Pracodawca powinien dopingować, doceniać i nagradzać, kiedy sprzyjają ku temu okoliczności. Jest wiele metod motywowania – już teraz przekonaj się, którą z nich wybrać, aby dopasować się do realnych potrzeb osób, względem jakich są one kierowane.

Dlaczego motywowanie pracowników jest ważne?

Temat motywowania pracowników jest tak istotny, że powraca niczym bumerang. Dlaczego kwestia ta ma aż tak duże znaczenie? Odpowiedź jest bardzo prosta – osoby zaangażowane w swoją pracę indywidualnie uzyskują lepsze wyniki, co bezpośrednio przekłada się na wydajność całej grupy. Motywacja w zakresie życia zawodowego łączy się również z prywatnym szczęściem, a więc szeroko rozumianym well-beingiem. Regularne i odpowiednie nagradzanie oraz docenianie pozytywnie oddziałuje na relacje pomiędzy współpracownikami, które charakteryzują się trwałością i są oparte na lojalności oraz wzajemnym zrozumieniu i akceptacji. Tworzy się wtedy atmosfera, która sprzyja efektywnej realizacji obowiązków zawodowych – pracownicy z chęcią przychodzą do firmy, a kolejny dzień pracy nie jest dla nich przyczyną nocnej bezsenności.

Jak doceniać pracowników? Sprawdzone sposoby!

Motywowanie pracowników może przyjmować różną postać. Niekiedy nic ono nie kosztuje, a czasem jest dość kosztowne. Najpopularniejsze aktywności w tym zakresie to:

  • gratyfikacje finansowe – jednorazowe premie lub stałe podwyżki,

  • okolicznościowe nagrody na przykład takie jak Sodexo – karta podarunkowa,

  • słowne pochwały,

  • wspieranie rozwoju zawodowego pracowników – zapewnianie udziału w szkoleniach i kursach,

  • organizacja spotkań i wyjazdów integracyjnych,

  • troska o prawidłową komunikację,

  • dawanie pracownikom wolności i pozwalanie im na uwalnianie ich kreatywności,

  • regularne przekazywanie informacji zwrotnej na temat pracy danej osoby,

  • kreowanie miłej atmosfery w miejscu pracy,

  • ciągłe zapewnianie wyzwań pozwalających rozwijać karierę zawodową,

  • elastyczny czas pracy,

  • konkretne wspieranie w trudnych momentach w życiu prywatnym,

  • możliwość pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Nagradzanie dopasowane do realnych potrzeb – skąd czerpać wiedzę o potrzebach swoich pracowników?

Które z tych narzędzi wybrać? Można tutaj stawiać na dowolność, jednak nie jest to opłacalne. O wiele lepsze wyjście to kierowanie się rozsądkiem i zwracanie uwagi na potrzeby zespołu. Jak można dowiedzieć się czegoś na ten temat? Receptą na to są indywidualne rozmowy z pracownikami, a także anonimowe ankiety, zawierające odpowiednio sformułowane pytania dotyczące ich podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych oczekiwań. Wybór jednej z tych metod należy do pracodawcy.

Jak skutecznie nagradzać, doceniać i motywować kadrę pracowniczą? Podsumowanie

Docenianie pracowników niejedno ma imię. Warto mieć to na uwadze, kiedy będzie się tworzyło firmową strategię nagradzania i dokonywało wyboru najbardziej trafnych narzędzi motywujących. Kierując się przeświadczeniem, że to ludzie stoją za sukcesem przedsiębiorstwa, można doprowadzić do tego, iż kultura organizacyjna będzie na satysfakcjonującym poziomie. Przekonaj się o tym właśnie teraz i zainwestuj w przyszłość swojego biznesu.

źródło zdjęć: freepik.com

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz