Artykuł sponsorowany

Monitoring geotechniczny

Monitoring geotechniczny

Specyfika obiektów geotechnicznych takich, jak nasypy kolejowe i drogowe, osuwiska, obwałowania, zabezpieczenia wykopów, ściany oporowe oraz obiektów inżynierskich prowadzi do konieczności częstego, o ile nie stałego, monitoringu osiadań gruntów i stanu systemów zabezpieczeń gruntów. Monitoring geotechniczny jest obowiązkowy, gdy w pobliżu takich budowli inżynierskich stoją inwestycje, domy mieszkalne, drogi i sieć transportowa, biurowce, hale, magazyny itp. Pozostawienie osuwiska, wykopu czy podobnych budynków inżynieryjnych bez opieki jest bardzo złym pomysłem.

Występowanie czynników zewnętrznych

Poprzez monitoring geotechniczny jesteśmy w stanie zobrazować wpływ wszelkich czynników zewnętrznych, które mają jakikolwiek wpływ na budynek inżynieryjny. Jak mówią inżynierowie z firmy Geo-Monitoring Wojciecha Łopka, wśród nich wymieniamy np. występowanie wód gruntowych, czy panujące wokół warunki geologiczne. Dzięki stałej obserwacji jesteśmy w stanie wykonać pomiary prowadzące do ustalenia stateczności skarp, różnego rodzaju deformacji i przemieszczeń. Zrobienie mapy przedstawiającej słabe miejsca budowli takiej, jak np. skarpa czy nasyp, pomaga zorganizować zabezpieczenia, które ochronią ją oraz znajdujące się w pobliżu budynki przed niebezpieczeństwem zniszczenia lub powstania częściowych uszkodzeń.

Czynniki, jakie mają wpływ na stateczność skarp i nasypów są dziś mierzalne. Niezbędne jest jednak do tego posiadanie odpowiedniego wyposażenia oraz wykształconych pracowników, którzy są w stanie odczytać wyniki pomiarów. To oni na ich podstawie wyciągają prawidłowe wnioski, tworzą schematy i mapy. Dzięki nim reakcja na zbliżające się niebezpieczeństwo będzie znacznie szybsza i z pewnością pomoże w przystosowaniu nowych i lepszych zabezpieczeń. Może także doprowadzić choćby do częściowej rekonstrukcji budynku inżynieryjnego, tak by ochronić się przed niebezpieczeństwem jego zniszczenia.

Po pierwsze ochrona

Monitoring geotechniczny przede wszystkim chroni budowle i inwestycje znajdujące się często w strefie osuwisk, nasypów, skarp, wykopów, które powstały naturalnie lub z pomocą człowieka. Ich stabilność często bywa naruszona poprzez samo przeprowadzenie inwestycji lub w wyniku czynników takich jak wzmożone opady deszczu, czy wielkie ilości zelagającego śniegu. Dlatego gdy tylko to możliwe powinniśmy wielokrotnie przemyśleć prowadzenie inwestycji w miejscach zagrożonych. Nie zawsze jest to możliwe, a i czasem  takie warunki powstają długo po zakończeniu inwestycji.

Sprawny monitoring geotechniczny przeprowadzany przez wykwalifikowane firmy jest zwykłą koniecznością. Dbałość o bezpieczeństwo użytkowania budynków jest obowiązkiem każdego inwestora. Dlatego też winien on w razie występowania właściwych warunków zdecydować się na specjalistyczną pomoc, która ochroni jego, osoby postronne, jego własny i sąsiednie budynki.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz