Materiał Partnera

Maszyny rolnicze - Co wybrać: części oryginalne czy tańsze zamienniki?

Maszyny rolnicze - Co wybrać: części oryginalne czy tańsze zamienniki?

O tym, że „ile głów ludzi, tyle zdań” wie chyba każdy. Kiedy psuje się maszyna rolnicza, pojawia się pytanie: kupić droższe oryginały czy tańsze zamienniki? W podjęciu decyzji ważny jest nie tylko czynnik ekonomiczny. Czym więcej należy się kierować?

Co jest bardziej opłacalne?

Jeśli weźmiemy pod uwagę rachunek ekonomiczny, odpowiedź będzie jasna – często w cenie oryginalnej części zawierają się 2 sztuki zamiennika. Jednak stawianie na najtańsze elementy robocze, nie zawsze może być opłacalne w efekcie finalnym. Istotna jest przede wszystkim jakość. Warto przeglądać oferty, by dokonać najlepszego wyboru. Części od producenta są droższe, ponieważ ponosi on dodatkowe koszty związane z wyposażeniem i utrzymaniem laboratoriów, w których elementy poddawane są różnego rodzaju testom wytrzymałościowym. Różnica w cenie wynika także z wykorzystanego materiału i technologicznego procesu wytworzenia. Często części oryginalne są chronione patentem. Natomiast producenci zamienników posiłkują się gotowymi i przetestowanymi już elementami. Ostateczny rezultat otrzymamy w momencie eksploatacji części.

O zamiennikach słów kilka

Zamienniki można kupić w specjalistycznym sklepie stacjonarnym (możliwość dokładnego zapoznania się z towarem) lub internetowym (bardziej atrakcyjna cena). Zdecydowanie się na zakup zamiennika jest lepszym rozwiązaniem niż kupienie części używanej. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie do wszystkich maszyn rolniczych udaje się kupić nowe części (dotyczy to szczególnie modeli starszych). Zamienniki są często wykonywane z dobrych materiałów i posiadają odpowiednie certyfikaty, dzięki którym zostają dopuszczone do eksploatacji. Sprzedawanie części niskiej jakości jest nieopłacalne również dla producentów i dystrybutorów, ze względu na utratę wiarygodności i wysokie koszty reklamacji. Odpowiedni zamiennik jest dobierany na podstawie symbolu oryginalnej części. Zawsze jednak – przed ostatecznym zakupem – warto poradzić się opinii sprawdzonych sprzedawców, by kupić autoryzowane komponenty. Jak dodaje przedstawiciel firmy Czemarol: Zajmujemy się sprzedażą części do urządzeń rolniczych. W naszym asortymencie znajdą Państwo szeroką gamę części do ciągników, koparek oraz innych maszyn rolniczych, takich jak: kombajny, rozsiewniki zbożowe, prasy kostkujące i wielu innych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz