Artykuł sponsorowany

Maski do ochrony dróg oddechowych. Gdzie i kiedy należy je stosować?

Maski do ochrony dróg oddechowych. Gdzie i kiedy należy je stosować?

Maski do ochrony dróg oddechowych powinny być stosowane przez osoby wykonujące swoją pracę w miejscach skażonych, gdzie występuje niedobór tlenu, czyli głównie tam, gdzie powietrze zanieczyszczone jest gazami, pyłami albo oparami, powodującymi zagrożenie zdrowia i życia. W zależności od stopnia zagrożenia wyróżniamy kilka masek do ochrony dróg oddechowych.

Czym są środki ochrony dróg oddechowych?

Są to wszelkie urządzenia oraz przyrządy odpowiedzialne za oczyszczanie wdychanego powietrza lub izolujące przed wdychaniem substancji niebezpiecznych. Stosowane w celu ochrony przed jednym lub wieloma zagrożeniami zdrowia i bezpieczeństwa. Podstawowymi środkami do ochrony dróg oddechowych są przede wszystkim maski izolujące oraz maski filtracyjne.

Maski izolujące całkowicie izolują drogi oddechowe i oczy od skażonego środowiska. Tutaj najczęściej oddychamy powietrzem podawanym z butli do tego przeznaczonej lub powietrzem podawanym z otoczenia.

Maski filtracyjne FENZY stosowane z filtropochłaniaczami oczyszczają skażone powietrze przepuszczając je przez filtr, który następnie usuwa szkodliwą substancję. Wyróżniamy różne rodzaje filtrów w zależności od skali zagrożeń, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni filtr.

Maska oddechowa pełnotwarzowa powinna zakrywać całą twarz i posiadać zawór wydechowy wraz z filtrami chroniącymi przed pyłami toksycznymi, w tym również przed azbestem. Jednorazowe maski oddechowe zakrywają nos i usta, często wyposażone są w zawór wydechowy. Maska do ochrony dróg oddechowych powinna mieć dobrany właściwy rozmiar do twarzy. Maska twarzowa jest częścią składową sprzętu izolującego. Najczęściej stosowane są maski nadciśnieniowe do aparatów nadciśnieniowych butlowych, gdyż zapewniają większe bezpieczeństwo pracy ratowników. Należy jednocześnie pamiętać, że maska nie stanowi samodzielnej ochrony. Konieczne jest uzupełnienie jej o odpowiednie do zagrożenia akcesoria. Wyjątkiem są wyłącznie przeciwpyłowe półmaski jednorazowe.

Kiedy stosować maski do ochrony dróg oddechowych?

Aby możliwe było stosowanie sprzętu oddechowego oczyszczającego powietrze (maski filtracyjnej) koncentracja tlenu musi być wyższa niż 17%. Natomiast obowiązek stosowania sprzętu izolującego wyposażonego między innymi w maskę do ochrony układu oddechowego obowiązuje w trakcie pracy, kiedy zawartość tlenu w wydychanym powietrzu wynosi mniej niż 17% jego składu, w sytuacji, gdy szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu przekraczają najwyższe dopuszczalne stężenie dla nich oraz gdy temperatura wdychanego powietrza przekracza dopuszczalną normę pozwalającą na wykonywanie pracy.

Przed użyciem określonych środków do ochrony dróg oddechowych należy stwierdzić czy oddychanie bez sprzętu jest bezpiecznie oraz czy szkodliwa substancja, która zanieczyszcza powietrze jest gazem, pyłem albo oparami. Wchłanianie szkodliwych dla organizmu substancji chemicznych może spowodować wiele chorób zagrażających życiu i zdrowiu – mówi ekspert z firmy AGPOL w Toruniu, której działalność opiera się na zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa pracy.

Gdzie stosujemy maski do ochrony dróg oddechowych?

Maski do ochrony dróg oddechowych najczęściej stosowane są w codziennej pracy ludzi, którzy muszą pracować na obszarze narażonym na działanie szkodliwych czynników, tj. gazów, pyłów, dymu oraz wszędzie tam gdzie może wystąpić niedobór tlenu. Maski często są używane przez strażaków wzywanych do pożarów, gdzie mają styczność z zaczadzeniem i toksycznymi dymami, wykorzystywane są także podczas przeszukiwania statków. Masek do ochrony dróg oddechowych powinien używać każdy, kto w codziennej pracy narażony jest na obszary, w których występuje niedobór tlenu. Na wspomnianych wyżej obszarach pracy, np. placach budowy, powinny być rozstawione odpowiednie tablice informujące o rodzaju wyposażenia przeznaczonego do ochrony dróg oddechowych.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz