Lodówka singla – kulinarny zestaw obowiązkowy

Lodówka singla – kulinarny zestaw obowiązkowy

Mieszkając samemu, wyjątkowo trudno zmotywować się do sporządzania pełnowartościowych i zdrowych posiłków. Najczęściej nawet szczere chęci przegrywają z pozornym brakiem czasu oraz możliwością zjedzenia obiadu we wszelkiego rodzaju restauracjach lub fast foodach. I chociaż w tych pierwszych bardzo często możemy liczyć na domowe i pyszne jedzenie, to istotną wadą są wysokie koszty takiego trybu życia. Nawet kwota mniejsza niż 20 zł za drugie danie znacznie przewyższa cenę obiadu ugotowanego w domu. Jak zaopatrzyć lodówkę, aby żyć zdrowo, a przy tym szybko i intensywnie?

Dlaczego single nie gotują?

Dzisiejsze tempo życia utrudnia przygotowywanie jedzenia w domu. Zwłaszcza w przypadku większości współczesnych singli, którzy poza pracą realizują także swoje pasje, spotykają się z przyjaciółmi, biorą udział w ciekawych projektach i żyją szczególnie intensywnie. Wielu samotnych wychodzi z założenia, że gotowanie dla jednej osoby jest zwyczajnie nieopłacalne. Wynika to poniekąd z faktu wykreowanej przez tradycyjne media i internet kultury jedzenia, która ukazuje idealny posiłek jako ten dzielony z najbliższymi, przyjaciółmi lub drugą połówką. Jednak posiłki przygotowywane w domu, spożywane nawet w samotności, nie dość, że są wartościowe, to dodatkowo kosztują o wiele mniej, nawet niż stołowanie się w barach mlecznych. Osoba samotna ma po prostu inne potrzeby zakupowe. Warto je poznać, aby móc mądrze i efektywnie nabywać żywność i cieszyć się z jej przyrządzania.

Szybkie, wygodne, a jednocześnie zdrowe

Lodówka singla powinna być uzupełniana ze szczególną uwagą. Ze względu na intensywne tempo życia lepiej zaopatrywać się w produkty o dłuższym terminie ważności, mądrym sposobem jest po prostu przygotowanie większej ilości posiłku, rozdzielenie go pomiędzy kilka pojemników i ich zamrożenie. Istotną kwestią jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu. Bardzo często nie ma go zbyt dużo, wobec czego większość singli najbardziej ceni sobie gotowe dania do podgrzania w mikrofalówce lub na patelni (albo wspomniane wcześniej dania na wynos).

Szczęśliwie, ze względu na rosnącą świadomość żywieniową i intensywne tempo życia społeczeństwa, wiele firm wprowadza wyjątkowy rodzaj „fast-foodów”, paradoksalnie stojących w opozycji do śmieciowego jedzenia. To zdrowe, gotowe dania i przepyszne sałatki, które wprawdzie nie mają wyjątkowo długiego terminu ważności, ale są wygodnym i prostym sposobem na szybką przekąskę. Single powinni stawiać na rozwiązania dopasowane do swojego trybu życia – odpowiedzią na te potrzeby są świeże wyroby garmażeryjne typu krokiety czy naleśniki, a także mrożonki, np. mrożone pierogi czy warzywa i owoce, które nie zawierają substancji konserwujących w przeciwieństwie do gotowych dań do podgrzania w mikrofalówce i mogą być długo przechowywane. Gdy zajdzie potrzeba można z mrożonych warzyw szybko przygotować smaczną zupę jarzynową czy drugie danie. Rozwiązaniem są także mieszanki sałat, które hermetycznie zapakowane, spokojnie mogą przetrwać kilka dni. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż lepiej sięgnąć po paczkę gotowej mieszanki niż po rukolę, sałatę lodową i rzymską jednocześnie. Zakup trzech główek różnych sałat jest dla singla na pewno większym wydatkiem.

Zdrowa kuchnia może iść w parze z ekonomią i niemarnowaniem jedzenia. Z warzyw, które pozostaną po obiedzie, można przygotować deser, koktajl lub domowe pesto. W taki sposób nic się nie zmarnuje, a my będziemy mieć pewność, że odżywiamy się zdrowo i smacznie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz