Artykuł sponsorowany

Lekarz medycyny pracy - kto jest jego pacjentem?

Lekarz medycyny pracy - kto jest jego pacjentem?

Według polskiego prawa i Kodeksu Pracy kandydat na pracownika może podjąć pracę dopiero po okazaniu aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak ku temu przeciwwskazań. Pracodawca kieruje przyszłego pracownika na badania kontrolne i wystawia warunki pracy na skierowaniu na określonym stanowisku. Lekarz medycyny pracy po konsultacji z pacjentem i przeprowadzonych badaniach, zobowiązany jest do wystawienia mu orzeczenia lekarskiego.

Badania przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy

Badania profilaktyczne wykonywane przez lekarza medycyny pracy obejmują badanie wstępne, okresowe i kontrolne. Te pierwsze wykonywane są przed podjęciem pracy przez pacjenta. Badania okresowe to następny etap, powtarzany co kilka lat, w zależności od zajmowanego przez pracownika stanowiska. Badania kontrolne natomiast wykonywane są przed powrotem danego pracownika do pracy po zwolnieniu lekarskim, trwającym dłużej niż 30 dni.

Z usług medycyny pracy obowiązkowo skorzystać muszą kandydaci na kierowców wszystkich kategorii prawa jazdy, instruktorzy, egzaminatorzy, pracownicy wykonujący pracę na wysokości powyżej 3 metrów, operatorzy dźwigów, pracownicy pracujący przy komputerze, pracownicy wykonujący pracę wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej, oraz kandydaci na niektórych kierunkach szkół wyższych. Lekarz medycyny pracy stwierdza tylko, czy dana osoba może wykonywać pracę na danym stanowisku, czy też nie. Nie jest jednak upoważniony do wskazywania jakichkolwiek ograniczeń związanych z wykonywaną pracą.

Przebieg wizyty u lekarza medycyny pracy

Wizyta u lekarza medycyny pracy trwa zwykle kilkanaście minut. Lekarz przeprowadza niezbędny wywiad co do stanu zdrowotnego pacjenta, a także co do podejmowanego stanowiska pracy – podkreślają specjaliści z Medycyna pracy Kaszubowscy. Na podstawie tej rozmowy decyduje o wydaniu orzeczenia o zdolności wykonywania danego zawodu lub kieruje do lekarzy innej specjalności, którzy przeprowadzą komplet badań pozwalających na podjęcie pracy. Badania medycyny pracy i diagnostyka wykonywane są w przypadkach zmiany stanowiska pracy, zmiany charakteru stanowiska pracy, gdy pacjent chce podjąć nową pracę, oraz gdy zbliża się koniec terminu ważności poprzedniego orzeczenia. Lekarz medycyny pracy współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy, Inspekcją Sanitarną i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku jakichkolwiek zagrożeń wynikających z wykonywania pracy przez pacjenta powinien on o tym fakcie powiadomić właściwe organy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz