Artykuł sponsorowany

LEGIA KICKBOXING| Wszystko, co powinien wiedzieć nowy adept kickboxingu!

LEGIA KICKBOXING| Wszystko, co powinien wiedzieć nowy adept kickboxingu!

Polacy pokochali sztuki walki, a w szczególności kickboxing, który na początku nie wymaga dużej ilości sprzętu czy nawet specjalnego stroju. Wystarczą rękawice i chęć do intensywnej pracy pod okiem trenera. Wysiłek bardzo się opłaca, ponieważ uprawianie tej dyscypliny sportowej pozwala poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie oraz nabyć cennych umiejętności, w tym zręczności czy technik samoobrony. Ponadto kickboxing pomaga wyzbyć się stresu i negatywnych myśli, a dla wielu jest źródłem mentalnej siły. Co jeszcze warto wiedzieć o tej sztuce walki? Cenne informacje pozyskaliśmy z warszawskiego klubu LEGIA KICKBOXING, gdzie trenerem jest ​Przemysław Ziemnicki – 22-krotny Mistrz Polski i wielokrotny zdobywca Pucharu Świata!

Czym tak naprawdę jest kickboxing?

Jak już wspomniano, kickboxing to sztuka walki, która polega na zadawaniu przeciwnikowi ciosów zarówno pięścią, jak i poprzez kopnięcia. Łączy ona w sobie elementy innych dyscyplin sportowych, w tym przede wszystkim boksu, karate (odmiana amerykańska tzw. full contact karate) oraz boksu tajskiego (Muay Thai). Obecnie kickboxing dzieli się na kilka formuł o nieco odrębnych zasadach. Wyróżnić można przede wszystkim:

  1. Full contact – formuła ta łączy techniki nożne i bokserskie (z wyłączeniem uderzeń kolanem i łokciem) zadawane powyżej pasa. Zawodnik podczas rundy musi zadać minimum 6 kopnięć.

  2. Low kick – formuła pozwala uderzać przeciwnika wszystkimi technikami bokserskimi i nożnymi, ale poniżej głowy (z wyłączeniem uderzeń kolanem i łokciem). Dozwolone jest także kopanie w udo, co zabronione jest w formule full contact.

  3. K1 – formuła ta dopuszcza wszystkie techniki bokserskie i nożne, a dodatkowo można w niej uderzać kolanem. Ciosy mogą być zadawane na każdą wysokość z wyłączeniem uderzeń łokciem.

  4. Semi contact – walka w tej formule nastawiona jest przede wszystkim na technikę, czyli szybkość i skuteczność. Po każdym trafieniu przeciwnicy ustawiają się w pozycjach wyjściowych, a ciosy zadawane są z ograniczoną siłą.

  5. Light kick – walka dopuszczająca kopnięcia od uda w górę, ale przy znacznie ograniczonej sile.

  6. Thai boxing – mowa o złagodzonej wersji tajskiego boksu, kiedy to dozwolone są kopnięcia, uderzenia pięścią, kolanami, a nawet walka w klinczu, podcięcia oraz rzuty. Zabronione jest uderzanie łokciem.

  7. Wszystkie wymienione formuły są niebywale widowiskowe – kickboxing jest bardzo dynamiczny, o czym warto przekonać się podczas pierwszego darmowego treningu w klubie LEGIA KICKBOXING!

Uprawianie kickboxingu a sprzęt

Pierwsze treningi kickboxingu nie wymagają od uczestników posiadania własnego specjalistycznego sprzętu sportowego – na ogół wystarczy sportowy, czyli wygodny strój (ćwiczenia odbywają się bez obuwia). Dopiero później trenerzy z takich klubów jak LEGIA KICKBOXING pomagają dobrać właściwe elementy sprzyjające skutecznym walkom. Zalicza się do nich:

  • bandaże i rękawice,

  • kask,

  • ochraniacz zębów i warg (szczęki),

  • ochraniacz podbrzusza (susponsoria),

  • nagolenniki,

  • ochraniacze stóp,

  • specjalne stroje.

Dzięki takim zestawom kickboxing jest w 100% bezpieczny, a ryzyko kontuzji  jest niewielkie. Tym samym wbrew powszechnym mitom nie jest to tylko sport dla młodych i wysportowanych panów. Treningi w klubie LEGIA KICKBOXING są polecane niemalże każdemu.

Komu polecany jest kickboxing?

Jak mówią uczestnicy treningów odbywających się w klubie LEGIA KICKBOXING, kickboxing to sztuka walki łącząca ludzi, w tym pokolenia, odmienne światopoglądy czy cele życiowe. W sali treningowej razem  spotykają się amatorzy i głodni sukcesów zawodnicy; młodzi ludzie – często uczniowie i studenci – oraz wszyscy ci, którzy przeżywają drugą młodość; a także kobiety. Niezależnie od stopnia wtajemniczenia w ten niezwykły sport oraz umiejętności zawsze dobrze dobierane są pary treningowe oraz sparingowe, a prócz treningów grupowych można skorzystać z tych indywidualnych, pod czujnym okiem trenera ​Przemysława Ziemnickiego. Dlaczego jednak to właśnie na kickboxing warto się zdecydować?

Podobnie jak w przypadku innych sztuk walki, również w kickboxingu trenujący gwarantuje sobie trening ciała oraz umysłu. Liczyć można na lepszą kondycję, zręczność, wzmocnienie szkieletu i mięśni, zyskanie elastyczności ciała, nawet jego wymodelowanie. Ponadto kickboxing uczy szacunku do przeciwnika, cierpliwości oraz panowania nad swoimi słabościami. Wielu trenujących uprawia kickboxing nie tylko dla poprawienia formy fizycznej, ale także dla zadbania o pozytywne myślenie oraz dla zyskania pewność siebie. Warto też wspomnieć, że poznanie tajników tej sztuki walki to gwarancja skutecznej samoobrony… i przede wszystkim sposób na aktywne spędzanie czasu: kickboxing to po prostu świetna zabawa w gronie fantastycznych ludzi!

Opracowanie:
Warszawa, Wiktorska 30 lok. 32, Liceum Ogólnokształcące T. Rejtana
tel. 791 555 598
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz