Artykuł sponsorowany

Leczenie i zapobieganie chorobie schizofrenicznej

Leczenie i zapobieganie chorobie schizofrenicznej

Terapia chorych na schizofrenię obejmuje leczenie i zapobieganie nawrotom i zaostrzeniom choroby. Ma charakter kompleksowy obejmujący farmakoterapię, psychoedukację, psychoterapię, terapię zajęciową i inne formy terapii. W leczeniu często istotne znaczenie ma także współpraca lekarza z rodziną chorego. Terapia zazwyczaj trwa całe życie, a szczególny nacisk kładzie się na różne rodzaje terapii zajęciowej i psychoedukację.

Psychoedukacja

Leczenie psychiatryczne schizofrenii polega na przekazywaniu pacjentowi wszystkich informacji na temat rozwoju, przebiegu i objawów tej choroby oraz oznak sugerujących jej nawrót czy zaostrzenie. Lekarz wskazuje rozwiązania i sposoby radzenia sobie z trudnościami. Psychoedukacja może być kierowana tylko do pacjenta albo też do jego rodziny. Forma psychoterapii zależy od objawów chorobowych, ich nasilenia, a także systematycznego w niej uczestnictwa. Zaleca się przede wszystkim psychoterapię wspierającą, poznawczo-behawioralną oraz treningi funkcjonowania poznawczego.

Leczenie farmakologiczne (farmakoterapia)

Farmakoterapia polega na podawaniu tzw. leków przeciwpsychotycznych. Wyróżnia się leki przeciwpsychotyczne klasyczne i atypowe. Czasami w bardzo nasilonych epizodach schizofrenii z myślami samobójczymi, objawów katatonicznych, lekooporności czy u kobiet w ciąży, rozważa się leczenie elektrowstrząsami.

Terapia zajęciowa

Ten rodzaj leczenia ma za zadanie umożliwienie, choć w małym stopniu, społecznego funkcjonowania pacjenta – podkreśla specjalista z prywatnego gabinet psychiatrycznego Sabiny Skrzypczak. Chory uczy się, jak sobie radzić z trudnościami wynikającymi z choroby. Porusza się także temat wsparcia społecznego, ponieważ udzielają go nie tylko najbliżsi, ale także instytucje czy organizacje. W ramach tej działalności funkcjonują m.in. interwencje socjalno-opiekuńcze w Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pomoc w Ośrodkach Interwencji Kryzysowych, grupy samopomocy, fundacje czy programy społeczne. Bardzo ważna w leczeniu schizofrenii jest także modyfikacja trybu życia pacjenta. Duży nacisk stawia się na aktywność fizyczną, prawidłowy sposób odżywiania się czy odpowiednią ilość snu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz