Artykuł sponsorowany

Leasing-wady i zalety

Leasing-wady i zalety

Obecnie leasing stanowi jedną z najpopularniejszych form kredytowania w przypadku aut, zarówno osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych. Samo słowo leasing, może dla wielu z nas brzmieć dość obco, mimo że mocno zakorzeniło się w naszym potocznym języku. Jest ono zapożyczeniem z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu będzie oznaczać „wydzierżawić” lub „wypożyczyć”. W gruncie rzeczy już samym tłumaczeniem słowa można wyjaśnić, czym jest leasing. Polega on bowiem na udostępnieniu określonego przedmiotu jednej stronie przez drugą, w tym wypadku auta. Umowa określa czas takiego „wypożyczenia”, a osoba która autem dysponuje musi dokonywać comiesięcznych opłat, czyli wpłacać raty leasingowe. Osoba, która udostępnia auto nadal pozostaje od strony prawnej jego właścicielem, zaś ta, która decyduje się je wypożyczyć, jest użytkownikiem.

Jakie są zalety leasingu?

Leasing jako forma finansowania samochodów zarówno prywatnych, jak i firmowych jest bardzo szeroko dostępna. Możemy zdecydować się właściwie na dowolne auto z salonu – różna będzie jedynie wysokość rat leasingowych, gdyż konieczne jest jej dopasowanie do wartości pojazdu. Umowa leasingowa jest w większości przypadków bardzo przejrzysta, a proces jej zawarcia prosty i krótkotrwały, co sprawia, że nie nastręcza wielu trudności. Samochody oddane w leasing mają najczęściej możliwość korzystania z niezwykle korzystnych polis ubezpieczeniowych, przeznaczonych i przygotowanych przez oferentów ubezpieczeń specjalnie z myślą o nich.

Niezwykle korzystny jest również fakt, że w przypadku leasingu nie ma konieczności angażowania własnego kapitału. W związku z tym płacimy comiesięczne raty, jednak nie pozbywamy się jednorazowo większej ilości gotówki. Warto również zauważyć, że z pewnością leasing nie spowoduje zmniejszenia się naszej zdolności kredytowej – nie ma on na nią wpływu, co w pewnych sytuacjach może się okazać niezwykle korzystne.

Wady leasingu

Może się okazać, że mimo wszystko leasing będzie alternatywą droższą niż klasyczny kredyt. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że pożyczka bankowa kosztuje nas mniej niżeli leasing w dłuższy czasie. Powinniśmy również zdecydować się na skorzystanie z usług firmy leasingowej o ugruntowanej pozycji na rynku, gdyż decydując się na „dzierżawę” samochodu ryzykujemy, że jeśli leasingodawca zbankrutuje, to my stracimy wydane pieniądze. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również porównać ceny pojazdów w leasingu, z tymi sprzedawanymi normalnie w salonach. W wielu przypadkach te pierwsze są nawet o 10% wyższe. Zaleganie w spłacaniu rat nie jest w najmniejszym stopniu tolerowane i za zaległości nakładane są wedle umowy surowe sankcje.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że raty  leasingowe, będą musiały być płacone do końca, nawet w sytuacji, gdy dojdzie do utraty przedmiotu leasingu, z dowolnej przyczyny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz