Artykuł sponsorowany

Leasing jako alternatywa dla zakupu samochodu za gotówkę

Leasing jako alternatywa dla zakupu samochodu za gotówkę

Kupno samochodu za gotówkę – w szczególności nowego – jest wydatkiem, na który nie każdego stać. Nic więc dziwnego, że samochody osobowe stają się jednymi z najbardziej popularnych w pakiecie leasingowym. Praktycznie co druga umowa leasingowa zawierana w Polsce dotyczy właśnie samochodu osobowego. Czy leasing stanowi dobrą alternatywę dla zakupu za gotówkę?

Na czym polega leasing?

Właściciel firmy – a coraz częściej również osoba prywatna – ma możliwość skorzystania z opcji, jaką jest leasing. Z prawnego punktu widzenia przez cały okres trwania umowy zawartej pomiędzy firmą leasingową a klientem samochód należy do finansującego. Leasingobiorca może bez ograniczeń korzystać z pojazdu – zgodnie z warunkami umowy – a po jej zakończeniu ma możliwość wykupienia auta na własność.

Osoby decydujące się na kupno samochodu w leasingu najczęściej korzystają z dwóch form umowy:

  • leasing z możliwością wykupienia samochodu (np. za 1% jego wartości),
  • leasing bez konieczności wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy – ten rodzaj leasingu bardzo często nazywany jest również wynajmem długoterminowym lub abonamentem na auto.

Umowy leasingowe – co warto o nich wiedzieć?

Umowy leasingowe zawierane są pomiędzy firmą a klientem na określony czas. Umowę najpopularniejszego leasingu operacyjnego jesteśmy w stanie zawrzeć na okres od 24 do 60 miesięcy. Jak zauważa specjalista z firmy Partner Leasingowy: Część firm leasingowych działających na rynku daje swoim klientom możliwość zawarcia umowy nawet na okres 84 miesięcy. Decydując się na leasing, oprócz okresu finansowania należy wziąć pod uwagę również opłatę wstępną. Opłata ta uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju finansowanego przedmiotu (auto, maszyna czy urządzenie) oraz tego, czy przedmiot jest nowy, czy używany. Najczęściej wybieranymi opcjami przy leasingu aut nowych są wpłaty 1% oraz przy autach używanych 10% wartości samochodu, jednak firmy leasingowe umożliwiają wpłacenie nawet połowy wartości samochodu.

Czy warto zdecydować się na leasing samochodowy?

Możliwość skorzystania z leasingu samochodowego jest wygodnym, prostym i szybkim rozwiązaniem. Bardzo często korzystają z niego przedsiębiorstwa, które wolą przeznaczyć środki finansowe na bieżące inwestycje, zamiast na zakup środków trwałych. Leasing jest dodatkowo obecnie najtańszym źródłem finansowania oraz – w porównaniu do zakupu za gotówkę – jest korzystniejszy ze względów podatkowych. Można również pokusić się o stwierdzenie, że zakup środka trwałego za gotówkę przedsiębiorcy zwyczajnie się nie opłaca.

Leasing samochodu jest rozwiązaniem dostępnym również dla osób prywatnych, które nie mogą pozwolić sobie na jednorazowy duży wydatek. Dużo lepszym wyjściem jest dla nich wpłacenie kwoty 10% wartości pojazdu, podpisanie umowy na określony czas oraz cieszenie się użytkowaniem nowego lub używanego pojazdu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz