Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru maszyn przeładunkowych

Kryteria wyboru maszyn przeładunkowych

Świat produkuje mnóstwo wszelakiego typu maszyn przeładunkowych, co nie może dziwić, jako że załadowujemy, rozładowujemy i przenosimy bardzo rozmaite przedmioty i materiały w najróżnorodniejszych okolicznościach. Jednak kupno lub wynajęcie takiego urządzenia, które odpowiadałoby naszym akurat potrzebom, nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Mamy tylko kilka podstawowych kryteriów klasyfikacji maszyn przeładunkowych, co znacznie ułatwia dokonanie ich właściwego wyboru.

Zasady klasyfikacji przeładunkowych

Oczywiście osoba pedantyczna mogłaby wymienić dziesiątki różnorodnych kryteriów, wedle których można by maszyny przeładunkowe klasyfikować. Jak jednak zapewniają nas fachowcy z firmy ZAMA z Poznania, tylko kilka z nich ma znaczenie istotne z punktu praktycznego ich wykorzystania. Oto one:

  • ciężar podnoszonego ładunku,
  • wysokość, na jaką ładunek jest podnoszony,
  • rodzaj przenoszonego ładunku,
  • odległość przenoszenia ładunku,
  • warunki, w jakich maszyna przeładunkowa

Zatem w niniejszym artykule nie będziemy zajmować się żadnymi drugorzędnymi cechami omawianych tu urządzeń, takimi jak ich marka, kraj pochodzenia, kolor, stopień automatyzacji, ich dodatkowe oprzyrządowanie itd. Najbardziej interesują nas ich możliwości, zatem przedstawimy w następnym akapicie kilka podstawowych, najczęściej spotykanych typów maszyn przeładunkowych i to co, przy ich pomocy można wykonywać.

Typowe rodzaje maszyn przeładunkowych

Mocno zdeterminowana osoba mogłaby do urządzeń przeładunkowych zaliczyć nawet zwykłą łopatę, my jednak zajmiemy się czymś znacznie poważniejszym, lecz przy okazji też pominiemy wysoce specjalistyczne urządzenia takie jak np. żurawie budowlane, czy suwnice, bo one służą raczej do przemieszczania materiałów z miejsca na miejsce niż do ich przeładowywania.

Wśród interesujących nas tu dzisiaj urządzeń możemy między innymi wymienić:

  • ładowarki,
  • koparko-ładowarki,
  • koparki kołowe i gąsienicowe,
  • ładowarki teleskopowe,
  • minikoparki,
  • wózki widłowe.

Jest to jedynie hasłowe wymienienie najczęściej spotykanych maszyn do przeładowywania. Wiemy przecież, że inaczej na przykład wygląda ładowarka teleskopowa przenosząca kontenery w porcie, a jeszcze inaczej będzie skonstruowane podobne urządzenie przeznaczone dla rolnictwa. Inny będzie wózek widłowy wysokiego składowania, a inny, który podnosi towary jedynie do wysokości platformy załadowczej samochodu. Nie należy też mieć wątpliwości co do zaliczenia do kategorii maszyn załadunkowych wszelkiego rodzaju koparek; jak przecież wiadomo, przy pomocy ich łyżki można nie tylko coś wykopać, lecz także i coś załadować.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz