Artykuł sponsorowany

Kremacja zwłok. Jak to się odbywa?

Kremacja zwłok. Jak to się odbywa?

Kremacja zwłok jest rodzajem pochówku, wybieranym zdecydowanie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesna technologia pozwala na szybki proces spopielenia ciała. Niewiele osób wie, że kremacja może odbywać się z zachowaniem w pełni chrześcijańskich wartości, wraz z ceremonią czy obecnością osoby duchownej. Co jeszcze należy o niej wiedzieć? Wyjaśniamy.  

Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o spopieleniu ciała? 

Spopielanie ciał po śmierci bliskich nie jest niczym nowym. To tradycja z kilkutysięczną historią, która kontynuowana jest w wielu religiach i kulturach do dnia dzisiejszego. Obecnie może mieć charakter zarówno świecki, jak i chrześcijański. Jest uznawana przez Kościół katolicki i na prośbę bliskich zmarłego przebiegać może z towarzyszeniem osoby duchownej.

Nie musi być ona pozbawiona także podniosłego nastroju, który tak ważny jest dla wielu rodzin, podczas chwili rozstania z bliskim. Przed procesem kremacji może odbyć się ostatnie pożegnanie ze zmarłym, a nawet cała ceremonia. Niektóre krematoria, jak np. Dom pogrzebowy Fenix w Lubinie przy ul. Wójta Henryka 45, umożliwiają to, dzięki udostępnieniu kaplic na terenie zakładu.

Jak przebiega kremacja? 

Przed samym procesem spopielenia, ciało jest przygotowywane, czyli myte. Następnie osobę zmarłą ubiera się i maluje. Jedną z ważniejszych rzeczy jest konieczność pozbycia się biżuterii oraz ewentualnego rozrusznika serca przed kremacją. Te przedmioty nie mogą bowiem zostać umieszczone w samym krematorium.

Ciało zmarłego umieszcza się w specjalnej trumnie przeznaczonej do spopielenia. Musi być ona wykonana z materiału ekologicznego, który w całości ulegnie spaleniu, czyli np. nie posiadającego metalowych detali. Podczas kremacji zwłok wykorzystywane jest powietrze (nie ogień), nagrzane do temperatury ok. 1000 °C. Po zakończeniu całego procesu, trwającego około dwóch godzin, prochy zostają wystudzone, a następnie wydawane są rodzinie w wybranej przez nich urnie.

Podsumowując, to jaki charakter będzie miała kremacja, zależy od bliskich czy woli zmarłego. Może jej towarzyszyć podniosły, religijny nastrój lub może także przebiegać w sposób całkowicie świecki. Po spopieleniu ciała, wydawane jest świadectwo kremacji. Zgodnie z polskim prawem, urnę z prochami należy pochować na cmentarzu lub przechowywać w kolumbarium. Przebieg kremacji oraz związane z nią oczekiwania najlepiej ustalić z wybranym zakładem pogrzebowym. Doświadczeni specjaliści powinni również pomóc w załatwieniu niezbędnych formalności, które są związane z każdym pochówkiem czy przygotowaniem do niego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz