Artykuł sponsorowany

Kotły górnego spalania odchodzą w zapomnienie

Kotły górnego spalania odchodzą w zapomnienie

Zakładając w swoim domu ogrzewanie wielu z nas decyduje się na stworzenie kotłowni. W takich sytuacjach często musimy wybrać odpowiedni rodzaj kotłów. Często wielu z nas w takich momentach wybierało kotły górnego spalania. Ich użytkowanie było proste i stosunkowo tanie, jednakże emisja spalin była niebezpieczna. Jak działały kotły węglowe górnego spalania oraz jakie było ich paliwo?

Co warto wiedzieć o kotłach górnego spalania?

Kotły górnego spalania były jednymi z najczęściej wykorzystywanych kotłów węglowych. W związku z tym, że korzystanie z nich było tanie, a obsługa takiego kotła jest prosta, ludzie chętnie go wykorzystywali. Kotły te rozpoznać można w łatwy sposób na podstawie wylotu spalin. W tym rodzaju kotła spaliny wydostają się z paleniska do wymiennika, który umieszczony jest u góry komory zasypowej.

W kotłach węglowych górnego spalania proces spalania zazwyczaj odbywa się metodą przeciwprądową, ponieważ paliwo wrzucane jest na żar. Polega to na tym, że podgrzany żar rozgrzewa całe paliwo umieszczone w kotle, co jest przyczyną gwałtownego odgazowania i powstania erupcji dymu. Powstały w ten sposób dym był i nadal jest niebezpieczny dla środowiska. Ten rodzaj kotłów spala zarówno węgiel, jak i drewno, a paleniska tego typu są najpopularniejszym rodzajem kominków, pieców itp.

Ze względu na to, że ostatnimi czasy zaostrzono przepisy dotyczące emisji spalin, kotły górnego spalania zaczęły znikać z rynku. Firmy zajmujące się montażem instalacji grzewczych, takie jak Miksell – E z Milina w województwie Dolnośląskim w większości przypadków już nie zakładają takich instalacji grzewczych. To sprawia, że w dzisiejszych czasach trudno jest o znalezienie takiego rodzaju kotła. W niektórych częściach naszego kraju korzystanie z tego typu kotła jest już zabronione, dlatego obecnie się ich nie montuje, ponieważ w niedalekiej przyszłości trzeba będzie je wymienić na nowsze, bardziej ekologiczne kotły.



Paliwa wykorzystywane przez kotły górnego spalania

Kotły górnego spalania mimo to, że bardzo przyczyniały się do zanieczyszczania środowiska, posiadały pewne zalety. W takich kotłach jako paliwa mogły być używane rozmaite paliwa. Głównymi były węgiel i drewno, które mogły posiadać różne rozmiary i kształty. Wśród nich były między innymi węgle w wielkości pięści, czy też półmetrowe drewniane kłody. Przy wytworzeniu odpowiedniego nadmuchu możliwe było także spalanie węgla o bardzo drobnym uziarnieniu. Poza tym w kotłach górnego spalania paliwem mógł być węgiel spiekający, szlakujący, a nawet węgiel z kamieniami. Dopuszczalnym paliwem grzewczym był nawet koks, jednakże używany on był najczęściej w sytuacjach gdy producent kotła zalecał taki typ paliwa.

Patrząc z drugiej strony, różnorodność materiałów wykorzystywanych jako paliwo w kotłach górnego spalania była ich ogromną wadą. Możliwość spalania niemalże wszystkiego spowodowała, że ludzie często kupowali paliwa słabej jakości, które w znaczącym stopniu zagrażały środowisku i były dla nas niebezpieczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz