Artykuł sponsorowany

Kotły ekoprojekt (ecodesign) - co to oznacza?

Kotły ekoprojekt (ecodesign) - co to oznacza?

Kotły klasy ekoprojekt/ecodesign to najnowszej generacji sprzęt. Są to najbardziej ekologiczne, ekonomiczne oraz niezwykle funkcjonalne piece. Wybierają je osoby zainteresowane oszczędnością kosztów ogrzewania i dobrem środowiska. Urządzenia te emitują nawet 50 razy mniej tlenku węgla oraz znikome ilości pyłów (tzw. niska emisja powodująca powstawanie smogu), w porównaniu z  tradycyjnymi kotłami na węgiel, starszej generacji.

Od kilku lat nie ma możliwości legalnej sprzedaży urządzeń grzewczych gorszej jakości – dopuszczona jest minimum klasa 5. Od 2020 roku wymagania zaostrzają się – dopuszczalna będzie sprzedaż jedynie kotłów klasy ekoprojekt/ecodesign.

Co to znaczy, że kocioł jest klasy ekoprojekt/ecodesign?

1 października 2017 roku norma PN-EN 303–5:2012 zaczęła obowiązywać pełną parą. Od tamtej pory jest możliwa sprzedaż pieców, które spełniają określone warunki. Muszą mieć one jak najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne oraz wysoką sprawność w zakresie 30-100% mocy. Niektórzy producenci próbują omijać to wymaganie, badając kiepskie kotły podłączone do buforów ciepła. Jednak w zapisach DTR (dokumentacji techniczno-ruchowej) znajduje się wtedy wymaganie zastosowania bufora z kotłem. Koszty takiego rozwiązania sięgają ceny porządnego kotła z modulacją mocy. Każdy świadomy klient wybierze więc kocioł wysokiej klasy, który bez kombinacji spełnia wymagania. Właśnie takim rozwiązaniem są niezwykle funkcjonalne i wydajne kotły klasy ekoprojekt/ecodesign, które stały się nieodłącznym wyposażeniem wielu domów.

Przede wszystkim są to coraz popularniejsze piece na pellet lub ekogroszek z podajnikiem automatycznym. Można nimi ogrzewać każdy budynek – zarówno mieszkania i  domy jednorodzinne, jak i duże hale produkcyjne, a nawet pałace. Początkowa inwestycja w wymianę z kotła zasypowego na podajnikowy zwraca się w krótkim czasie, a przy tym całkowicie odpada codzienna obsługa i wystarczy raz w tygodniu zejść do kotłowni. Jak mówi specjalista z firmy SUSPENSER.EU:

 - Nasi klienci często określają sposób obsługi kotłów powiedzeniem: „Albo ma się kocioł z niewolnikiem, albo z podajnikiem”. Dodatkowo kotły z podajnikiem zużywają dużo mniej paliwa niż kotły zasypowe i są znacznie bezpieczniejsze. Jednocześnie spalają się w palniku 1-2 garście węgla, a nie jak w zasypowcu 1-2 wiadra, czy nawet taczki. W razie braku prądu niewłaściwie zabezpieczony kocioł zasypowy z obiegiem pompowym może nawet wybuchnąć. Kocioł podajnikowy po prostu wygaśnie.

Kotły podajnikowe najnowszej generacji są niezwykle proste w obsłudze. Wystarczy raz na jakiś czas dołożyć paliwa i wyrzucić popiół a ich czyszczenie jest uproszczone do poruszania cięgnami lub wajchą zależnie od modelu, co wiąże się również z czystością w kotłowni. Takie piece nie emitują prawie w ogóle pyłu. Kolejną zaletą jest ich sprawność – może minimalnie wynosić 88%, żeby kocioł uzyskał atest, podczas gdy w większości kotłów zasypowych osiąga ona wartości tylko 50-60%.

Co za tym idzie, inwestycja w taki kocioł oznacza Twoje zyski. Większa wydajność, zużycie mniejszej ilości paliwa, bezobsługowość i ekologiczność ograniczają wydatki do minimum.

Kotły na pellet czy ekogroszek?

Ponad 70% urządzeń grzewczych na paliwa stałe to przestarzałe kotły zasypowe. Nie mają certyfikatów pod kątem emisji spalin. Nie spełniają także podstawowych norm związanych z dobrem środowiska. Wiele osób stawiających na nowoczesne rozwiązania i myślących o swoim zdrowiu, nurtuje pytanie – ekogroszek czy pellet? Tak naprawdę i to, i to paliwo spalane jest w najnowocześniejszych kotłach podajnikowych. Jak mówi specjalista z firmy SUSPENSER.EU, wybór paliwa to bardzo indywidualna sprawa. Kluczowa jest dostępność paliwa w atrakcyjnej cenie oraz możliwości jego składowania. Pellety wymagają składowania w suchym miejscu i zajmują dwa razy więcej miejsca, ale napełnienie zasobnika np. pelletowego RBR-B wystarcza na około dwa razy dłużej, niż ekogroszkowego RBR-K. Ilość popiołu ze spalania pelletów jest znikoma, na poziomie 0,5%, przy ekogroszku to zwykle 5-10%. Dobór konkretnego paliwa jest też związany ze znacznym ograniczeniem wydatków.

Co prawda słabej jakości pellet np. ze słonecznika czy ze zmielonych starych ram okiennych może nie być wydajny z powodu niskiej kaloryczności i dawać nadmierne ilości popiołu, podobnie jak kiepski ekogroszek. Jednak dobrze dobrane paliwo – odpowiedniej jakości – to gwarancja Twojej satysfakcji przez cały okres grzewczy. I dziesiątki lat.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz