Materiał Partnera

Kominek na drewno jako źródło ciepła w domu

Kominek na drewno jako źródło ciepła w domu

Kwestia ogrzewania domów staje się coraz bardziej paląca, a chodzi głównie o emisję spalin do środowiska. Zwracamy uwagę nie tylko na ekonomię ogrzewania, ale także na ekologię, a w niektórych miejscach w kraju wprowadzone są już regulacje prawne dotyczące czystego ogrzewania. Palenie w kominku może być ekologiczne pod warunkiem, że kominek spełnia odpowiednie kryteria, a także takim, że wykorzystywane jest do tego celu właściwe drewno.

Jakie drewno stosować do palenia w kominku?

Jeśli użytkujemy kominek do ogrzewania, czy też dogrzewania domu i postępujemy przy tym zgodnie z zasadami prawidłowego palenia, wtedy mamy szansę wykorzystywać to urządzenie w sposób zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Podstawą jest oczywiście jakość paleniska oraz to, czy kominek posiada odpowiednie atesty, ale bez tych atestów w ogóle nie ma mowy o ekologicznym spalaniu, załóżmy zatem, że ma. W takim razie istotna jest jakość drewna, które chcemy zastosować w naszym kominku. Drewno to musi spełniać kilka reguł:

  • powinno pochodzić z drzew liściastych,
  • powinno być suche – wilgotność nie większa niż 20%
  • powinno być porąbane na ćwiartki lub ósemki ok. 8-10 cm grubości, mniej więcej jednakowe.

Dlaczego te reguły są ważne? Drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic, które mają inną temperature spalania niż samo drewno, poza tym, jako drewno drzew szybkorosnących ma nie dość gęstą strukturę, przez co spala się szybciej i nie tak czysto, jak drewno drzew liściastych. Jeśli chodzi o wilgotność, to woda zawarta w drewnie także powoduje różnice w temperaturze spalania i zakłóca proces. Dobrej jakości drewno do kominka można kupić w firmie Trans-Mat w Klembowie koło Warszawy. Drewno porąbane na kawałki po pierwsze spala się całkowicie, nie pozostawiając zwęglonych resztek, a poza tym, szczapy o zbliżonej wielkości umożliwiają pracę kominka we względnie stabilnej temperaturze, co korzystnie wpływa na zachowanie ekologicznego palenia.

Jak rozpalić w kominku, by palił się ekologicznie?

Rozpalanie w kominku dobrze jest rozpocząć od przygotowania kilku garści suchych szczapek, o przekroju ok. od 2 do 3 cm oraz podpałkę do kominków. Nie używamy do tego gazet ani kartonów, gdyż opary zawartych w nich farb drukarskich i klejów mogą być szkodliwe. Używamy wyłącznie drewna kupionego w dobrym punkcie sprzedaży drewna opałowego. Szczapki układamy na dnie paleniska, między nie wkładamy podpałkę i układamy kolejne warstwy szczapek. Na tym ruszcie kładziemy mniejsze kawałki drewna a potem dokładamy taką ilość szczap, jaką określa producent kominka dla uzyskania jego mocy nominalnej. Pamiętajmy jeszcze o ustawieniu dopływu tak, by spalanie odbywało się z niewielką prędkością, ale za to, by całe uległo spaleniu. Wtedy możemy mówić o spalaniu ekologicznym.

Opracowanie:
Klembów, Miła 1
tel. 601 201 669
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz