Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja w budynkach biurowych – podstawowe zasady

Klimatyzacja w budynkach biurowych – podstawowe zasady

W dzisiejszych czasach klimatyzacja przestaje być luksusem, na który pozwolić mogą sobie nieliczni – coraz część klimatyzatory obecne są w prywatnych mieszkaniach, zaś w nowoczesnych pomieszczeniach biurowych jest to już praktycznie standard. Wiele osób ceni sobie pracę w klimatyzowanych wnętrzach, większość jednak nie zdaje sobie sprawy, że wymaga ona – zarówno na etapie montażu, jak i codziennie eksploatacji – stosowania kilku zasad.

Zasada pierwsza – montaż

Instalacją klimatyzatora w pomieszczeniu powinien zająć się specjalista, posiadający certyfikat stwierdzający posiadanie kwalifikacji potrzebnych do tego zadania. Jest to podyktowane tym, że klimatyzator do sprawnego działania wymaga tzw. czynnika chłodzącego, czyli substancji chemicznej, której zadaniem jest transportowanie energii cieplnej z pomieszczenia do skraplacza znajdującego poza budynkiem. Czynnik chłodniczy po wycieknięciu poza instalację zanieczyszcza środowisko, dlatego osoba podejmująca się montażu i późniejszego serwisowania urządzenia powinna umieć się z nim obchodzić.

Zasada druga – wybór miejsca

Do uzyskania maksymalnej wydajności, klimatyzator biurowy – zarówno jednostka wewnętrza, jak i zewnętrza - powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu. Dla jednostki wewnętrznej takim miejscem jest wolna ściana w miejscu, gdzie na urządzenie nie będą bezpośrednio padać promienie słoneczne. Urządzenie umieszcza się wysoko, pod sufitem, na wysokości która umożliwi swobodny dostęp do urządzenia z każdej strony – od góry, dołu i z boków. Bezpośrednio pod klimatyzatorem nie powinny znajdować się żadne sprzęty, które mogłyby blokować strumień chłodnego powietrza. Pilot klimatyzatora, odpowiedzialny za mierzenie temperatury w pomieszczeniu powinien znajdować się z dala od strumienia zimnego powietrza. Jednostka zewnętrzna wytwarza dużo hałasu i ciepła, dlatego powinna być umieszczona w miejscu, w którym czynniki te nie będą miały negatywnego wpływu na otoczenie.

Zasada trzecia – obsługa

Klimatyzator, podobnie jak inne urządzenie elektryczne, dostosowany jest do pracy w pewnych określonych warunkach – a więc przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Informacje o warunkach, w których dopuszczalne jest uruchomienie klimatyzatora, znajdziemy w instrukcji obsługi. Ponadto należy pamiętać, by nie korzystać z klimatyzatora uszkodzonego i nie podejmować się napraw na własną rękę. Pracujący klimatyzator powinien być izolowany od bezpośredniego kontaktu z źródłami ciepła oraz substancjami chemicznymi, które posiadają właściwości palne. Dla zwiększenia wydajności pracy urządzenia powinniśmy powstrzymać się od otwierania okien, aby zapobiec nadmiernej cyrkulacji powietrza.

Sprawdź także: Jak wybrać klimatyzator do biura?

Zasada czwarta – serwisowanie

Klimatyzatory wyposażone są w filtry, które w czasie pracy urządzenia oczyszczają powietrze z drobnoustrojów, takich jak grzyby i bakterie. Filtry jednak posiadają ograniczoną pojemność, w pewnym momencie przestają pełnić swoją rolę i same stają się siedliskiem bakterii, które są z powrotem rozdmuchiwane po pomieszczeniu wraz z zimnym powietrzem. Zbyt długi kontakt z drobnoustrojami bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Dlatego należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu filtrów – podobnie jak w przypadku innych napraw zadanie to powinniśmy powierzyć specjalistom, np. firmie Klima-Therm, specjalizującej się w sprzedaży, montażu i serwisowaniu najwyższej klasy klimatyzatorów. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz