Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja a zdrowie. Jak się chłodzić, by nie szkodzić?

Klimatyzacja a zdrowie. Jak się chłodzić, by nie szkodzić?

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale i oczyszczają powietrze. Ich używanie nie tylko nie szkodzi – osobom cierpiącym na alergię klimatyzator wręcz pomaga. Wszystko to jednak pod jednym warunkiem – że będziemy go używać, stosując się do instrukcji i nie zapominając o zdrowym rozsądku. Niestety, nawet najlepszy sprzęt może zaszkodzić, jeśli będzie niewłaściwie używany.

Po pierwsze – nie przesadzaj!

Za oknem upał, a w biurze przyjemny chłód – tak wyobrażamy sobie działanie klimatyzacji. Rzeczywiście, dzięki klimatyzatorom w budynku może być chłodniej niż na dworze. To jednak nie znaczy, że w momencie, gdy termometry na zewnątrz wskazują 30 stopni, to my wewnątrz budynku możemy mieć 19. Tak duża różnica temperatur to dla naszego organizmu prawdziwy szok. To stąd biorą się wszystkie letnie przeziębienia albo – jeśli mamy mniej szczęścia – choroby zatok. Ogólne zalecenia mówią o tym, żeby latem klimatyzację ustawiać na około 20 stopni, jednak temperaturę panującą w budynku powinniśmy dostosować też do tej panującej poza nim. Maksymalna różnica, jaka nie będzie poważnie szkodzić naszemu zdrowiu, to 6 st. C – oznacza to, że jeżeli na dworze jest trzydziestostopniowy upał, w naszym biurze muszą być przynajmniej 24 stopnie. Za duża różnica temperatur obniża naszą odporność i zwiększa podatność na choroby. Dla zdrowia pracowników spędzających dzień w klimatyzowanym biurze bardzo ważne jest też regularne wietrzenie pomieszczenia. Wtedy na chwilę wyłączamy chłodzenie i wpuszczamy z zewnątrz trochę świeżego powietrza.

Właściwe ustawienie

Bardzo ważne dla naszego zdrowie jest odpowiednie ustawienie klimatyzatora. Najważniejsze, by strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na nas. Klimatyzator powinien być zamontowany tak, by wydobywające się z niego chłodne powietrze odbijało się od jakiejś płaszczyzny – najlepiej przeciwległej ściany – i następnie delikatnie wypełniało całe pomieszczenie. Jeśli przez cały dzień będziemy wystawieni wprost na zimny nawiew, możemy to przypłacić bólami pleców, zatok, karku albo po prostu przeziębieniem. Najlepiej do zamontowania klimatyzacji zatrudnić profesjonalną firmę, specjalizującą się w tej branży, taką jak Ascoklima. H. Kapela – jej pracownicy będą wiedzieć, jak właściwie zamontować urządzenie, żeby chłodziło, ale nie szkodziło naszemu zdrowiu.

Przegląd raz w roku

Żeby klimatyzator działał sprawnie, trzeba regularnie poddawać go konserwacji. Pracownicy serwisu powinni się u nas pojawiać co najmniej raz w roku – najlepiej na wiosnę, zanim temperatury na dworze zaczną robić się nieznośne. Podczas konserwacji całe urządzenie jest dokładnie kontrolowane. Serwisanci mają za zadanie sprawdzić, czy klimatyzator jest wydajny i czy nie doszło do jakiegoś rozszczelnienia. Po zapoznaniu się z ogólnym stanem urządzenia przychodzi czas na jego dokładne czyszczenie – każdy elementy jest myty. W ten sposób pozbywamy się brudu, który może powodować nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzatora. Czyszczenie ma też na celu zabicie bakterii, które chętnie mnożą się w klimatyzatorach i mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Najlepiej na stałe współpracować z firmą zajmującą cię konserwacją klimatyzacji – wtedy nie będziemy musieli sami pamiętać o regularnym wzywaniu fachowców. Kiedy przyjdzie czas na przegląd, przyjadą sami.

­ Jeżeli podpisujecie z nami umowę na serwisowanie urządzeń, gwarantujemy regularną opiekę poprzez regularne przeglądy, szybki serwis, krótki czas napraw, telefoniczne udzielanie porad i wskazówek, zmniejszenie kosztów napraw i konserwacji – mówi przedstawiciel przedsiębiorstwa Ascoklima. H. Kapela, które zajmuje się sprzedażą i serwisowaniem klimatyzatorów.

Podczas konserwacji uszkodzone części instalacji lub te, które są zbyt zabrudzone, wymienia się na nowe. Regularne przeglądy zwiększają żywotność klimatyzatora.

Klimatyzacja? Na zdrowie!

Problemów zdrowotnych, które mogą wynikać ze złego używania klimatyzacji, jest bardzo wiele – jeśli zapomnimy o nawilżaniu powietrza, klimatyzacja będzie wysuszać nasze oczy i powodować nieprzyjemne pieczenie. Charakterystycznymi objawami występującymi u osób, które niewłaściwie używają klimatyzatorów, są też drapanie w gardle, suchość skóry, kaszel, chrypa, uczucie przeszkody w gardle, bóle zatok. A u astmatyków nawet duszności. To wszystko nie brzmi przyjemnie, jednak nie powinno nas zniechęcać do chłodzenia pomieszczeń – pod warunkiem, że będziemy to robić odpowiedzialnie. Co ciekawe, odpowiednio ustawiona, regularnie konserwowana klimatyzacja może mieć na nas wręcz pozytywny wpływ. Zwłaszcza jeśli cierpimy na alergię. Filtry umieszczone w klimatyzatorze oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu czy sierści zwierząt. Dzięki temu alergicy mogą oddychać pełną piersią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz